Monstrancja Fatimska – wotum Polaków już w Fatimie

Monstrancja Fatimska – wotum narodu polskiego w 100-lecie objawień Matki Bożej – trafiła już do sanktuarium w Fatimie. Uroczystościom przekazania daru przygotowanego przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia przewodniczy abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski przewodniczył w sobotę rano Mszy św. w Kaplicy Objawień w fatimskim sanktuarium. W homilii przypominał polskim pielgrzymom o tajemnicy nawrócenia ludzkiego serca, o które prosiła Matka Boża Fatimska. W godzinie miłosierdzia metropolita krakowski uczestniczył w Drodze Krzyżowej. 

Wykonana w Gdańsku monstrancja fatimska przedstawia Maryję jako Niewiastę obleczoną w słońce, w jej sercu umieszczany jest Najświętszy Sakrament. Symbolikę monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych elementów posiada certyfikat NASA. Konstrukcja ma ponad metr wysokości i w trakcie nabożeństwa niesiona jest przez 4 osoby.

Przez 9 miesięcy niezwykły dar Polaków dla Fatimy peregrynował po 80 parafiach, ośrodkach kultu maryjnego, domach pomocy społecznej w niemal wszystkich diecezjach Polski. Ostatnim przystankiem monstrancji był Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Stamtąd wyruszyła do Portugalii. 

Właśnie górale z Zakopanego są inicjatorami powstania i ofiarowania Fatimie tego niezwykłego wotum, które jest wyrazem wdzięczności narodu polskiego za 100-lecie objawień Matki Bożej oraz 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. 

Sanktuarium na Krzeptówkach zwane jest „polską Fatimą”, ponieważ powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie Ojca Świętego po zamachu 13 maja 1981 roku, dokonanego dokładnie w rocznicę pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Jan Paweł II niejednokrotnie podkreślał, że Matce Bożej Fatimskiej zawdzięczał życie. 

Polscy czciciele Matki Bożej Fatimskiej podkreślają, że w czasach coraz okrutniejszych konfliktów zbrojnych i prześladowania chrześcijan na całym świecie, podziałów społecznych, rozpadu rodzin, zniewoleń, fali samobójstw, aborcji, eutanazji i demoralizacji, pragną oddać Niepokalanej sprawę pokoju w świecie, w Polsce i w rodzinach oraz zawierzyć Jej nowe pokolenie. 

Główne uroczystości przekazania Sanktuarium w Fatimie monstrancji od narodu polskiego odbędą się w niedzielę. Wierni zgromadzeni na nabożeństwie odmówią różaniec fatimski. Wezmą również udział w Mszy św., podczas której metropolita krakowski pozdrowi Polaków i wystosuje krótkie orędzie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Ave
  24.09.2017 00:45
  Przepiękna a jej symbolika bardzo wymowna bo to właśnie Maryja dała światu Zbawiciela i także dziś do Niego prowadzi
 • PTaraski
  24.09.2017 10:32
  "Maryja jest pierwszą Monstrancją" -- to nonsens. Zacznijmy od elementarza:

  Słowo "monstrancja" pochodzi od łacińskiego "monstrare", czasami nazywana jest też "ostensorium" od łacińskiego "ostensore". Oba słowa znaczą pokazywać.

  Teraz należy zapytać, co jest pokazywane?

  Pokazywana jest Eucharystia! A co to jest Eucharystia? Eucharystia to są przemienione chleb i wino, które w ofierze mszy świętej stały się Ciałem i Krwią Pana naszego Jezusa Chrystusa - używa się tu określenia "transsubstancjacja".

  A czym jest msza święta? Msza święta jest bezkrwawym uobecnieniem Ofiary Chrystusa na krzyżu.

  A jakie było miejsce Matki Najświętszej w czasie Ofiary Krzyżowej? Stała obok!

  Tak więc:

  Eucharystia jest nam dana dzięki Ofierze Krzyżowej, kiedy Chrystus został wywyższony i ukazany. A Najświętsza Panna Maryja stała pod krzyżem, a nie nosiła Eucharystię ukrytą(!) w swoim łonie.

  Ergo, a ta "monstrancja" to wstyd dla jej twórców, tych, którzy ją obnoszą, i dla biskupa miejsca, gdzie powstała, bo dopuścił się teologicznego zaniedbania.
 • Gość
  24.09.2017 18:30
  Ciekawe, czy liczba usuwanych komentarzy da do myślenia cenzorom....
 • z 25.09,2017
  25.09.2017 22:23
  Tak to Matka Przenajświętsza była Pierwszym Tabernakulum,Pierwszą Monstrancją-bo to ona nosiła pod Swoim sercem Sego Syna Jezusa Chrystusa i karmiła swoją Krwia Przenajswiętszą
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »