Na świecie krótkotrwała awaria systemu obsługi pasażerów lotów Amadeus

Awaria systemu wyświetlającego dla pasażerów informacje o lotach na Lotnisku Chopina - została usunięta - poinformował w czwartek PAP p.o. dyrektora biura marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski. Podobne problemy odnotowano na innych światowych lotniskach.

Warszawskie Lotnisko Chopina to największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce.

"Na Lotnisku Chopina doszło do awarii systemu wyświetlającego informacje o lotach dla pasażerów, która została usunięta. Wszystkie systemy, w szczególności systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych, przez cały okres funkcjonowały poprawnie. Samoloty były odprawiane na bieżąco" - przekazał Wojciechowski.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że "CERT ABW otrzymał zgłoszenie z Lotniska Chopina i jest ono analizowane".

W czwartek doszło w wielu miejscach na świecie do awarii międzynarodowego systemu obsługi pasażerów lotów Amadeus. System odpowiada m.in. za rezerwacje, odprawianie pasażerów zarówno w portach lotniczych, jak i przez internet. O przerwach w odprawie i panującym w czwartek na lotniskach chaosie szeroko informowali na Twitterze czekający w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii.

W Waszyngtonie poinformowano, że o zakłóceniach w działaniu Amadeusa informowały amerykańskie linie Southwest Airlines; doszło do niewielkich opóźnień lotów.

Także linie lotnicze podały, że problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek rano odprawę na wielu lotniskach świata. Doszło do opóźnień.

Dostarczająca system firma Amadeus podała, że problemy już nie występują. "Amadeus może potwierdzić, że nasze systemy zostały już naprawione i funkcjonują normalnie" - przekazał cytowany przez Reutera rzecznik hiszpańskiej firmy, która ponad 100 przewoźnikom na świecie dostarcza oprogramowania do kompleksowej obsługi pasażerów. Firma Amadeus nie podała, co było przyczyną problemów z działaniem jej systemu.

Władze portów lotniczych poinformowały, że zakłócenia były krótkotrwałe i już nie występują.

Lotnisko we Frankfurcie zakomunikowało, że przez ok. 30 minut problemy z odprawą bagażu miały niemieckie linie Lufthansa i jej linie partnerskie.

O przejściowych problemach informowało też londyńskie lotnisko Gatwick, ale normalna działalność została przywrócona. O kłopotach z odprawą pasażerów przewoźników korzystających z Amadeusa informowały też porty lotnicze w Paryżu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
wiecej »