Na świecie krótkotrwała awaria systemu obsługi pasażerów lotów Amadeus

Awaria systemu wyświetlającego dla pasażerów informacje o lotach na Lotnisku Chopina - została usunięta - poinformował w czwartek PAP p.o. dyrektora biura marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski. Podobne problemy odnotowano na innych światowych lotniskach.

Warszawskie Lotnisko Chopina to największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce.

"Na Lotnisku Chopina doszło do awarii systemu wyświetlającego informacje o lotach dla pasażerów, która została usunięta. Wszystkie systemy, w szczególności systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych, przez cały okres funkcjonowały poprawnie. Samoloty były odprawiane na bieżąco" - przekazał Wojciechowski.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że "CERT ABW otrzymał zgłoszenie z Lotniska Chopina i jest ono analizowane".

W czwartek doszło w wielu miejscach na świecie do awarii międzynarodowego systemu obsługi pasażerów lotów Amadeus. System odpowiada m.in. za rezerwacje, odprawianie pasażerów zarówno w portach lotniczych, jak i przez internet. O przerwach w odprawie i panującym w czwartek na lotniskach chaosie szeroko informowali na Twitterze czekający w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii.

W Waszyngtonie poinformowano, że o zakłóceniach w działaniu Amadeusa informowały amerykańskie linie Southwest Airlines; doszło do niewielkich opóźnień lotów.

Także linie lotnicze podały, że problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek rano odprawę na wielu lotniskach świata. Doszło do opóźnień.

Dostarczająca system firma Amadeus podała, że problemy już nie występują. "Amadeus może potwierdzić, że nasze systemy zostały już naprawione i funkcjonują normalnie" - przekazał cytowany przez Reutera rzecznik hiszpańskiej firmy, która ponad 100 przewoźnikom na świecie dostarcza oprogramowania do kompleksowej obsługi pasażerów. Firma Amadeus nie podała, co było przyczyną problemów z działaniem jej systemu.

Władze portów lotniczych poinformowały, że zakłócenia były krótkotrwałe i już nie występują.

Lotnisko we Frankfurcie zakomunikowało, że przez ok. 30 minut problemy z odprawą bagażu miały niemieckie linie Lufthansa i jej linie partnerskie.

O przejściowych problemach informowało też londyńskie lotnisko Gatwick, ale normalna działalność została przywrócona. O kłopotach z odprawą pasażerów przewoźników korzystających z Amadeusa informowały też porty lotnicze w Paryżu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  wieczór
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  wiecej »