Juliusz oraz Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Rafał Malczewski to tylko nieliczni artyści, których dzieła możemy zobaczyć w odnowionych wnętrzach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Stała wystawa "Kolekcja Malarstwa Polskiego" zostanie ponownie otwarta w niedzielę 8 października o 12.00. Galeria, w której eksponowane są cenne dzieła, została całkowicie zmodernizowana. - Cała przestrzeń zyskała nową szatę kolorystyczną, odnowiono parkiet, ściany, galeria stała się przyjazna dla zwiedzającego, są wygodne pufy i fotele, jest także nowe i zmodernizowane oświetlenie - przekonuje Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Górnośląskiego.
- Prezentowana na wystawie kolekcja liczy 155 obrazów i pięć rzeźb. Natomiast cała kolekcja dzieł sztuki naszego muzeum wynosi ponad 12 tysięcy eksponatów, więc na wystawie prezentujemy jej niewielką część. Dodatkową atrakcją, przez najbliższe dziesięć miesięcy, każdego miesiąca będziemy prezentować inny obraz z kolekcji muzealnej - zapewnia Agnieszka Bartków, kurator działu sztuki.
Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana rzeźba Stanisława Szukalskiego "Zamarły lot (Zamrożona młodość, Geniusz)". Warto wspomnieć, że w muzeum znajduje się największa w kraju kolekcja prac tego artysty.
Kolekcja malarstwa polskiego Muzeum Górnośląskiego to jeden z cenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce. Po raz pierwszy została pokazana w bytomskim muzeum w 1946 roku. Zaprezentowano wtedy prace ocalałe ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, zniszczonego w pożodze drugiej wojny światowej. Kolekcja rodzimego malarstwa, na którą składają się prace wybitnych polskich artystów XIX i początku XX wieku, powstała w katowickim muzeum dzięki staraniom Tadeusza Dobrowolskiego, który od 1927 roku kierował Muzeum Śląskim. W bytomskiej placówce koncepcję przejął Józef Matuszczak, który od 1946 roku wzbogacał ją o własne wybory stylistyczne.
Otwarcie galerii 8 października będzie również dniem otwartym ekspozycji, w ramach którego zaprezentowany zostanie nowy album kolekcji malarskiej Muzeum Górnośląskiego, pierwszy od 1946 roku. - Publikacja jest dla nas ważna i niezwykła. Operuje detalem, zbliżeniami, ciekawą informacją na temat artystów. Galeria w ten sposób pozwala "siebie zabrać z sobą" po to, żeby do nas powracać - przekonuje dyrektor Jodliński.
W ramach dnia otwartego odbędzie się także specjalne oprowadzanie kuratorskie oraz konkursy dla dzieci i dorosłych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.