Radziwiłł o rozszerzeniu protestu: Nie słucha się tego, co mówi rząd

Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie słucha się, co mówi rząd - zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia, zwiększamy wynagrodzenia; chcemy rozmawiać - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych poinformowało, że przejmuje protest głodowy rezydentów i przekształca w protest głodowy PZM w całym kraju. PZM tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia.

"Ze zdziwieniem przyjmuję, że nie słucha się, co mówi rząd - zwiększyliśmy nakłady na ochronę zdrowia i będziemy je zwiększać. Zwiększamy wynagrodzenia, pielęgniarki dostają coraz więcej, ratownicy, teraz rezydenci. Chcemy rozmawiać i wspólnie ustalać, jakie powinny być kolejne działania" - skomentował Radziwiłł decyzję PZM.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W poniedziałek poinformowali, że domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Obecnie domagają się natychmiastowego podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

W resorcie zdrowia trwają prace na ustawą gwarantującą wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Minister Konstanty Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. MZ przygotowało też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  17.10.2017 06:21
  krut00, jesli minister pozbedzie sie rezydentow, ktorzy wbrew bezczelnej propagandzie TVPis nie walcza o kase do wlasnej kieszeni ale o zwiekszenie nakladow na sluzbe zdrowia, to stracisz ty. Przede wszystkim. Kim ich niby zastapi? Lekarzami z Ukrainy czy Korei Polnocnej? Zamkniete szpitale, SORy, kolejki do nielicznych lekarzy w przychodniach.... Ale ten prosty zwiazek ilosci zatrudnionych lekarzy, ich czasu pracy, z mozliwa jakoscia i dostepem do uslug sluzby zdrowia, do wielu ciagle nie trafia.
 • stop arogancji ministra
  17.10.2017 07:50
  aż czekam kiedy się wymknie Radziwiłlowi "rząd wyleczy się sam".... w zasadzie to demonstruje to swoją postawą bez słów już od dawna...
 • E
  17.10.2017 09:32
  Myślę że do społeczeństwa nadal nie dociera jak bardzo jest źle w służbie zdrowia i że ci pracownicy ( nie tylko lekarze) ciągną już resztkami sił. Nie twierdzę że to jest wina tego rządu, winę ponoszą wszystkie poprzednie rządy które nonszalancko udawały że wszystko jest ok. Ale gdy sie kogoś przypiera do muru i zmusza do pracy ponad siły, to kończy sie to protestem. Pracownicy służby zdrowia mają dość obiecanek że za kilka lat będzie lepiej :-(
 • krut00
  17.10.2017 20:06
  W służbie zdrowia jest źle. Na początek należy jednak zakończyć 24-godzinne dyżury. Rząd i minister zdrowia za wprowadzanie czy nawet podtrzymywanie takich rozwiązań powinni odpowiadać przed sądem - najlepiej też pracującym tym samym trybem... tzn. 24 godziny bez przerw na sen. Kierowcę zawodowego za jazdę dłuższą od ustawowej karze się mandatem bo wiadomo że ma odpowiedzialną pracę i powinien zachowywać się odpowiedzialnie. Lekarze tymczasem to co innego... Naprawdę?? A ja myślałem że to też tylko ludzie... Wracając do strajku rezydentów to odbieram to jednak jako sterowaną lipę, sam postulat 6% PKB nie jest próbą poprawienia własnej doli, ale brzmi jak efekt narady jakiegoś biura politycznego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »