W sobotę, 21 października, rozdano Nagrody Ubi Caritas, które honorują działania charytatywne na rzecz ubogich w Polsce i na świecie. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii.
Nagrody Ubi Caritas zostały wręczone już po raz szesnasty.
– Ten dzień należy do bohaterów tego wydarzenia – wyjątkowych osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym – rozpoczął Galę ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – Przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Podczas Gali chcemy je docenić, uhonorować i nagrodzić, ponieważ takie osoby tworzą i budują rodzinę Caritas, sprawiając, że jesteśmy organizacją charytatywną cieszącą się największym zaufaniem Polaków.
Na widowni warszawskiego Teatru Kamienica zgromadziło się blisko 300 osób - działaczy społecznych, księży, sióstr zakonnych, przedstawicieli władz mediów oraz przedsiębiorstw. Wszystkich przyciągnęła siła serc przepełnionych bezwarunkowym miłosierdziem. Część oficjalną uatrakcyjniły występy artystyczne Tetiany Galitsyny oraz Tadeusza Woźniaka.
Medal dla misjonarki pracującej w Syrii
W sposób szczególny wyróżniono s. Urszulę Brzonkalik. Franciszkanka otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas Polska za posługę w ogarniętym wojną Aleppo w Syrii. Z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe, pełniąc posługę w bardzo niebezpiecznym miejscu. Misjonarki z Konwentu Franciszkanek Misjonarek Maryi niosą wsparcie duchowe i psychiczne, m.in. prowadząc kuchnię żywiącą dziennie 8 tys. osób.
– Jeżeli ja się pochylam nad innym człowiekiem, robię to dlatego, że Ktoś inny pochylił się nad nim wcześniej – przyznaje laureatka. – W Aleppo żyją tysiące ludzi, nad którymi możemy się pochylić. Uważam tę nagrodę za wyróżnienie dla tych wszystkich rodzin, które z poświęceniem włączają się od miesięcy w program "Rodzina Rodzinie".
Od jesieni 2016 r. siostra Urszula realizuje program "Rodzina Rodzinie", największy projekt pomocowy Caritas Polska, a jednocześnie jeden z największych polskich programów społecznych w Polsce. Projekt opiera się o system pomocy udzielanej konkretnym rodzinom syryjskim przez polskich darczyńców - osoby indywidualne, rodziny i parafie.
Laureaci Nagród Ubi Caritas
Nagrody Caritas Polska, czyli statuetki św. Faustyny przyznano tradycyjnie w trzech kategoriach. W kategorii "Darczyńca" uhonorowano państwo Hannę i Konstantego Strusów za długoletnie wsparcie Caritas diecezji siedleckiej i programu "Skrzydła". Wrażliwe na potrzeby innych małżeństwo pełni funkcję mecenasów kultury i partnerów wielu przedsięwzięć.
W kategorii "Świadectwo" nagrodę przyznano wolontariuszom Telefonu Zaufania wraz z opiekunem ks. prof. Markiem Dziewieckim i sekretarzem ks. Robertem Kowalskim. Uhonorowano w ten sposób służbę 120 wolontariuszy diecezji radomskiej, którzy oferują telefoniczną pomoc w zakresie dysfunkcji społecznych przez pięć dni w tygodniu.
Nagrody organizacji ekumenicznych
Przyznano także nagrody organizacji ekumenicznych współorganizujących wydarzenie. Nagrodę główną Diakonii kościoła ewangelicko-augsburskiego, czyli statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”, otrzymała Zofia Wojtas. Doceniono w ten sposób jej zaangażowanie w zbiórki darów dla potrzebujących i wsparcie chorych ze szpitala w Cieszynie.
Caritas Polska Diakonia kościoła ewangelicko-reformowanego wręczyła Nagrody im. księdza biskupa Jana Niewieczerzała. Laureatami zostali Wacława Żórawska za pracę w Diakonii i pomoc pielęgniarską, Danuta Kwiatkowska za wsparcie dla osób starszych i schorowanych, Barbara Stahl za pracę na rzecz dzieci z osób dysfunkcyjnych i Michał Tessarowicz za wsparcie finansowe działalności Diakonii i założenie trzech fundacji na rzecz kobiet w Afryce.
Nagroda Główna - Świadectwo Miłosierdzia Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos trafiła do Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech za wsparcie rzeczowe, merytoryczne i finansowe działalności charytatywnej. Nagrodę „Dłonie Miłosierdzia” w kategorii Współpraca z ELEOS przyznano Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Paisjuszowi Arcybiskupowi Przemyskiemu i Gorlickiemu. Wśród wyróżnionych przez Eleos znaleźli się także Jens Lattke, Barbara Phieler, ks. Norbert Becke i Martin Phieler z Niemiec.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.