Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.
Opracowanie ustawy Kamiński zapowiedział w styczniu.
Wąsik nie chciał informować o szczegółach projektu przed poniedziałkową konferencją.
Modernizację i wzmocnienie służb specjalnych oraz wprowadzenie ustawy, która ujednolici przepisy antykorupcyjne i m.in. ureguluje status sygnalistów, zapowiedział Kamiński wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, na konferencji po przeglądzie resortów u premier Beaty Szydło.
"Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe" - zapowiedział Kamiński.
W ustawie ma zostać także uregulowany status tzw. sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym wypadku - jak mówił minister - chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku. "Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy" - podkreślił minister. Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw.
Zastępca Kamińskiego mówił wcześniej w mediach, że w ustawie będą nowe instrumenty i rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co ograniczy korupcję.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.