Do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej trafił specjalny apel bp. Wojciecha Polaka o finansowe wsparcie gnieźnieńskiego Karmelu – jedynego w archidiecezji gnieźnieńskiej zakonu klauzurowego. Zbiórka przeprowadzona zostanie tradycyjnie 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego.
Bp Polak pełniący funkcję przewodniczącego referatu ds. zakonnych Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie przypomina o zbiórce i ze względu na szczególne okoliczności zwraca się z „jeszcze bardziej gorącą niż zwykle prośbą” o wsparcie gnieźnieńskich karmelitanek.
„Ofiary te są nie tylko wyrazem naszej kościelnej solidarności i wdzięczności za dar karmelitańskiej modlitwy, ale także tej świadomości, że ta wspólnota, nie mając przecież żadnych źródeł utrzymania i praktycznie żyjąc z jałmużny, niekiedy dzieli się swoim skromnym chlebem z jeszcze bardziej potrzebującymi. Doświadczane przez nas wszystkich skutki przedłużającej się zimy apelują w tym roku o szybką i wielkoduszną pomoc dla sióstr karmelitanek” – napisał bp Polak.
Zachęca również do modlitwy i pamięci o wszystkich osobach konsekrowanych oraz do podziękowania Bogu za różnorodność charyzmatów i posług, jakie spełniają zakonnicy i zakonnice, będąc w ten sposób wielkim bogactwem Kościoła.
„Chcemy również okazać wszystkim osobom konsekrowanym nasz szacunek, docenić i uznać ich pracę oraz posługę, a szczególnie podziękować za świadectwo miłości realizowane we wspólnotach, w których żyją na co dzień” – napisał bp Polak.
W archidiecezji gnieźnieńskiej posługuje około stu zakonników i dwustu sióstr zakonnych z 19 zgromadzeń. Pracują w różnych miejscach: ośrodkach opiekuńczych, szkołach, domach pomocy społecznej, kancelariach parafialnych. Można je również spotkać w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym oraz w gnieźnieńskiej katedrze. Ten widomy wymiar ich misji jest niezwykle ważny, niemniej nie najważniejszy. Jak powiedział KAI bp Wojciech Polak osoby konsekrowane poprzez praktykowanie rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa pokazują światu taką formę życia, którą sam Jezus Chrystus ucieleśniał.
„Bogactwo życia konsekrowanego polega nie tyle na tym, co zakony, instytuty i zgromadzenia czynią dla Kościoła, ile na tym, że osoby konsekrowane są wyraźnym znakiem całkowitego oddania się Chrystusowi. Można powiedzieć, sięgając do Ewangelii, że są niczym miasto położone na górze, albo światło, którego nie chowa się pod korcem, ale stawia na świeczniku, by wszystkim świeciło. Osoby konsekrowane pokazują światu, w którym tak bardzo liczy się indywidualizm, że wspólnota jest możliwa, i że jako Kościół idziemy razem drogą wyznaczoną nam przez Jezusa Chrystusa” – stwierdził gnieźnieński biskup pomocniczy.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.