Benedykt XVI czuje się tak, jak czuje się osoba 90-letnia, ale jego intelekt jest - tak jak był - błyskotliwy i bardzo dobrze się z nim rozmawia - powiedział w czwartek w Bydgoszczy były rzecznik Watykanu ks. ks. Federico Lombardi.
Ks. Lombardi pytany przez dziennikarzy o stan zdrowia emerytowanego papieża, przyznał, że w czasie obecnego, krótkiego pobytu w Polsce był pytany o to dziesiątki razy. Ale zaznaczył, że cieszy się z pytań, bo "to świadczy, że jest zainteresowanie życiem i działalnością papieża Benedykta XVI".
"Moja odpowiedź jest normalna, bardzo konkretna i prosta. Benedykt XVI czuje się tak, jak czuje się 90-letnia osoba, tak jak osoba w jego wieku. Trzeba powiedzieć, że jak każdy z nas dojdzie do wieku 90 lat to też nie będzie biegał ani wiele podróżował po świecie, ale będzie chodził wolniej i troszeczkę mniej czasu poświęcał dla innych. Będzie musiał ograniczyć pewne swoje działania. Natomiast jego umysł, jego intelekt jest tak samo, jak był błyskotliwy i bardzo dobrze się z nim rozmawia" - mówił duchowny.
Były rzecznik poinformował, że laureaci tegorocznej Nagrody Ratzingera będą mieli okazję spotkać się z Benedyktem XVI.
"Cieszę się, bo nie tak dawno, dwa dni temu dostałem potwierdzenie, że ci, którzy w tym roku otrzymają Nagrodę Ratzingera będą mogli iść i spokojnie z nim porozmawiać. To najwyższa nagroda w Kościele, którą wręcza papież, a jest przygotowywana przez naszą fundację. Otrzymają ją trzy osoby. Papież w swojej agendzie uwzględnia to, co się stanie za dwa tygodnie. To normalne, że czuje się jak osoba 90-letnia, ale rzeczywiście jego umysł bardzo dobrze pracuje i rozmowa z nim jest wielką przyjemnością" - podkreślił ks. Lombardi, który jest przewodniczącym Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI.
Nagroda Ratzingera jest przyznawana przez Fundację za wkład w rozwój teologii.
Ks. Lombardi w czwartek był gościem kongresu "Jeden świat - wiele kultur" w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, w czasie którego wygłosił wykład "Dialog między kulturami w perspektywie nauczania papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka".
W uczelni działa Centrum Studiów Ratzingera, które w 2012 r. otworzył ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Ośrodek powstał w porozumieniu z Fundacją Ratzingera.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.