Chrześcijanie nie byli dotąd w centrum unijnej polityki. Czy coś się w tym względzie zaczyna się wreszcie ruszać?
Komunistyczne władze Wietnamu chcą zburzyć domy 400 katolików. Trwa tam seryjna akcja dzikiego rozprawiania się z Kościołem katolickim. O tym, że to zupełnie niemedialny temat pisałam wielokrotnie. Łatwiej mówić bowiem o Kościele jako „bogatej i potężnej strukturze narzucającej swój światopogląd innym”. Cierpienie chrześcijan wyraźnie kontrastuje z tym wizerunkiem Kościoła kreowanego w mediach.
Czy możemy liczyć, że dokonujące się męczeństwo chrześcijan (co 3 minuty ginie wyznawca Chrystusa) znajdzie się w centrum zainteresowania mediów, a przede wszystkim polityki Unii Europejskiej? Nadzieję trzeba mieć, jednak próżno się łudzić, że w tym względzie zajdzie jakaś rewolucyjna zmiana. Należy się jednak cieszyć ostatnią rezolucją parlamentu europejskiego wstawiającą się za chrześcijanami Malezji i Egiptu. Dobrym znakiem jest też zapowiedziane ogłoszenie przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE memorandum nt. prześladowań chrześcijan na świecie. Aby pomóc osobom odpowiedzialnym w UE w rozwijaniu konkretnych narzędzi, służących wspieraniu wolności religijnej w stosunkach zagranicznych Unii COMECE powołała specjalną grupę ekspertów. Coś się powoli zdaje ruszać.
By jakiś temat był jednak naprawdę ważny trzeba o nim po prostu mówić. Stąd niecodzienna inicjatywa „Gdzie płacze Bóg”: www.wheregodweeps.org. Jest to wspólny pomysł sieci katolickich rozgłośni radiowych i telewizyjnych (Crtn) oraz organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na tej stronie internetowej będziemy mogli przeczytać świadectwa prześladowanych chrześcijan, zobaczyć miejsca gdzie cierpią dla Chrystusa, giną za wiarę. Pojawią się też tam głosy naszych braci proszących o wsparcie, materialne i modlitewne.
Portal „Gdzie płacze Bóg” daje nam możliwość zaznajomienia się z losem chrześcijan na całym świecie. Warto wiedzieć, że liczba prześladowań za wiarę systematycznie rośnie. I jest coraz więcej krajów gdzie przyszłość chrześcijaństwa jest zagrożona.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.