Co dalej z reparacjami?

Zakładam, że pewne decyzje o charakterze politycznym i strategicznym podejmiemy w ciągu najbliższego roku - oświadczył we wtorek poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, zapytany o działania związane z uzyskaniem reparacji od Niemiec.

Arkadiusz Mularczyk zapytany w telewizji wPolsce.pl, co będzie z uzyskaniem odszkodowania od Niemiec, jeśli za 2 lata, po wyborach, zmienią się rządy w Polsce, powiedział: "Ja zakładam, że w ciągu najbliższego roku podejmiemy pewne decyzje o charakterze politycznym, strategicznym".

Przypomniał jednak, że przygotowanie raportu, na podstawie którego Polska będzie domagała się reparacji, to "solidna i rzetelna praca", której "nie wykona się w tydzień, ani miesiąc, bo musi być bardzo dobrze przygotowana". Zaznaczył, że następnym krokiem są "w dużej mierze rozmowy o charakterze politycznym".

"To jest ten pierwszy etap - jeżeli te rozmowy się nie powiodą, to być może arbitraż; być może inne rozwiązania" - podkreślił Mularczyk. "Na chwilę obecną spokojnie poczekajmy - jesteśmy na początku drogi: mamy pewne przemyślane działania, mamy zaplanowane dalsze kroki" - powiedział polityk. Dodał, że "nie możemy przeskakiwać z pierwszego etapu do piątego, a jesteśmy na pierwszym".

W ubiegłym tygodniu Arkadiusz Mularczyk wraz z grupą posłów złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów kodeksu postępowania cywilnego i wyprowadzanych z niego norm, które uniemożliwiają składanie pozwów przeciwko obcym państwom odpowiedzialnym m.in. za zbrodnie wojenne.

Zdaniem Mularczyka głównym celem tego wniosku jest otwarcie drogi sądowej przed polskimi sądami dla polskich obywateli będących ofiarami zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości.

W połowie września Biuro Analiz Sejmowych opublikowało prace nad ekspertyzą dot. możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej, o którą wnioskował Mularczyk. Zgodnie z opinią BAS, zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione.

«« | « | 1 | » | »»
 • Fryderyk
  31.10.2017 16:56
  A ten Mularczyk nie urodził się przypadkiem w Raciborzu. który do 1945 roku był niemieckim miastem? Ilu jego bliskich krewnych mieszka w Niemczech?
 • Gość
  31.10.2017 17:29
  Niech Bóg błogosławi działaniu posła Mularczyka i wielu innym, którym na sercu leży dobro Polski i Polaków. Dziękujemy.
 • Gość
  31.10.2017 18:31
  I co z tego jeśli Polska zmieni kodeks cywilny w tym temacie. Niemcy na pewno zlekceważą go i nie wypłacą Polsce żadnego odszkodowania i nikt prawnie ani fizycznie ich do tego nie zmusi. Wypowiedź Mularczyka, to tylko polityczna demagogia dla naiwnych ich zwolenników przed kolejnymi wyborami.
 • niebezpieczne zabawy
  01.11.2017 07:08
  Jeżeli Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze to RFN przysługuje zwrot Sląska, Pomorza i Prus Wschodnich przejętych w Poczdamie przez ZSRR przy umiarkowanym poparciu USA i Wielkiej Brytanii. Nie ma żadnych prawnych wątpliwości że zmiana granic w 1945 roku była niezgodna z Kartą Atlantycką i powstałą po konferencji w Poczdamie organizacją ONZ. Wiec lepiej siedźmy cicho
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »