Apel Sikorskiego i Bildta na łamach NYT

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski i jego szwedzki odpowiednik Carl Bildt wezwali we wtorek, we wspólnie opublikowanym na łamach dziennika New York Times artykule, do radykalnego zmniejszenia arsenału głowic taktycznych w Europie - czytamy w internetowym wydaniu NYT.

Ministrowie wyrażają nadzieję, że wkrótce podpisane zostanie porozumienie między USA a Rosją w sprawie dalszej redukcji ilości głowic taktycznych rozmieszczonych w Europie. Podkreślają jednak, że choć Stany Zjednoczone i Rosja postrzegają te arsenały, jako wzajemne zagrożenie, to "kraje takie jak nasze - Szwecja i Polska - mają poważniejsze powody", by taktyczne głowice nuklearne były "przedmiotem naszej troski".

Pomimo znaczącej redukcji ilości tej broni od czasów zimnej wojny, należy się skoncentrować - piszą szefowie dyplomacji - na dalszym radykalnym ograniczeniu liczby głowic i ich docelowej eliminacji.

"Wzywamy dziś liderów Stanów Zjednoczonych i Rosji, by zobowiązali się do podjęcia środków zmierzających do radykalnego ograniczenia tzw. taktycznej broni nuklearnej w Europie", by nadal budować zaufanie i poczucie ładu i bezpieczeństwa w Europie - czytamy we wspólnym wystąpieniu ministrów Sikorskiego i Bildta.

Zdaniem szefów dyplomacji Polski i Szwecji, porozumienia w sprawie ograniczenia tych arsenałów powinny być postrzegane, jako kroki ku całkowitej eliminacji broni tego typu.

"Wciąż stawiamy czoła wyzwaniom dla bezpieczeństwa Europy" - podkreślają autorzy dodając, że w rozwiązywaniu tych problemów nie ma miejsca dla broni nuklearnej.

"Broń taka to niebezpieczne pozostałości niebezpiecznej przeszłości" i nie można pozwolić, by zagrażały naszej wspólnej przyszłości - konkludują Radosław Sikorski i Carl Bildt.

Tekst ministrów spraw zagranicznych został również opublikowany przez International Herald Tribune.

We wtorek Bildt wystąpi w Paryżu na konferencji Global Zero - pozarządowej grupy działającej na rzecz rozbrojenia nuklearnego, do której należy ponad 200 politycznych i wojskowych liderów z całego świata - informuje agencja AP w relacji na temat wspólnego apelu ministrów.

Artykuł ten komentuje również Reuters, przypominając, że amerykańscy i rosyjscy negocjatorzy wznowili w tym tygodniu w Genewie rozmowy w sprawie nowego traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych dla zastąpienia dotychczasowego układu START, który wygasł pod koniec ubiegłego roku.

Po miesiącach rozmów w Genewie obie strony zawiesiły negocjacje przed Bożym Narodzeniem, uzgadniając jednocześnie, że wznowią je na początku 2010 roku.

Rosyjskie źródła dyplomatyczne w Genewie powiedziały w poniedziałek Reuterowi, że Moskwa liczy na osiągnięcie porozumienia około 27 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »