Papież: Ksiądz w czasie mszy mówi "w górę serca", nie "w górę komórki"

W czasie mszy ksiądz mówi "w górę serca", a nie "w górę telefony komórkowe" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. Wyznał, że smutkiem napawa go widok telefonów podczas mszy. "Msza to nie spektakl" - podkreślił.

"Ksiądz nie mówi: »w górę telefony komórkowe, by zrobić zdjęcie«. Jakie to przykre. Powiem wam, że bardzo mnie smuci, gdy odprawiam mszę na placu czy w bazylice i widzę tyle podniesionych telefonów komórkowych, i to nie tylko przez wiernych, ale także przez księży i biskupów" - oznajmił papież.

"Proszę was, msza to nie jest spektakl, to przyjście na spotkanie z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem naszego Pana" - zaznaczył Franciszek. "Dlatego mówi się: »W górę serca«. Pamiętajcie, żadnych telefonów, bardzo ważne jest, by wrócić do tego, co istotne" - apelował.

W pierwszej katechezie z nowego cyklu na temat mszy Franciszek mówił, że często wierni w czasie liturgii rozmawiają. Wierni nie stoją koło księdza, ale blisko Boga - podkreślił.

"Gdyby tutaj dzisiaj przyszedł prezydent Republiki, albo jakaś ważna osoba ze świata, na pewno wszyscy bylibyśmy blisko niej, chcielibyśmy ją pozdrowić. Ale pomyśl, kiedy idziemy na mszę świętą, to jest tam obecny Pan. A ty jesteś rozproszony, kręcisz się" - zauważył Franciszek.

I dodał, że niektórzy mówią, że "msze są nudne". "Pan jest nudny? Nie, to nie msza jest nudna, ale księża. Trzeba, by księża się nawrócili" - oświadczył papież.

Zwracając się do Polaków, Franciszek przypomniał, że w niedzielę z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie po raz dziewiąty będzie obchodzony w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, by wesprzeć "duchowo i materialnie braci i siostry na Bliskim Wschodzie".

"Niech wasze modlitwy i ofiary będą dla nich konkretną pomocą i znakiem łączności ze wszystkimi, którzy cierpią dla imienia Chrystusa na całym świecie" - dodał papież. Pozdrowił również redakcję i słuchaczy Radia Katowice, które obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia.

«« | « | 1 | » | »»
 • u
  09.11.2017 10:32
  Papież zwraca uwagę na takie drobiazgi, bardzo istotne do przeżywania spotkania z Bogiem Żywym. Dziękuję, Ojcze Święty!
 • RS
  09.11.2017 10:34
  Mnie też denerwują te komórki, jestem na chrzcie, jest profesjonalny fotograf, ale musi wujek, ciotka z tą komórką fotografować. Byłem w Jerozolimie 5 lat temu, Japończycy, kreańczycy nagrywali w bazylice grobu pańskiego tabletami o wielkości A4, albo A3. Sam za dużo korzystam z internetu i z tym walczę, ale trzeba umieć być tu i teraz. Poza tym , ludzie jest tyle profesjonalnych autoportretów Papieża, naprawdę jak z kilometra zrobisz mu fotkę to i tak prawie nic nie będzie widać ;-) No chyba, żeby od razu wrzucić na fejsa i pochwalić się przed kolegami, wtedy jesteś usprawiedliwiony hehe
 • Stan Poznań
  09.11.2017 20:47
  A pierwsze Komunie święte? Czy każde dziecko MUSI mieć fotkę jak...otwiera buzię? Fotograficy łaża całą Mszę św. po kościele filmując uśmiechnięte buźki, loczki, falbaneczki, sukieneczki etc "najśliczniejszych księżniczek". Dość z tym! Jedno wspólne przed ołtarzem albo przed kościołem, a jak kto chce to z rodziną na zewnątrz!
 • ks. MMM
  10.11.2017 00:12
  znów hejt na księży, fajnie nie ma to jak wsparcie ojca ...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  wiecej »