Szef MSWiA o 11 listopada: Było bezpiecznie

Święto niepodległości przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, było bezpiecznie - ocenił w sobotę wieczorem szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Było bezpiecznie, było spokojnie; policja zapewniła bezpieczeństwo" - powiedział minister, który złożył na ręce komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka podziękowania za "zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim manifestującym". Minister dziękował też innym służbom - straży pożarnej, ratownikom medycznym i żandarmerii wojskowej.

"Święto niepodległości przebiegało w bardzo dobrej atmosferze, było bezpiecznie. Mogliśmy zobaczyć biało-czerwoną na ulicach Warszawy, to był piękny widok. Jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków postanowiło wziąć udział w uroczystościach związanych ze świętem niepodległości" - powiedział minister.

Szef MSWiA na konferencji prasowej został zapytany o ocenę haseł znajdujących się na transparentach uczestników Marszu Niepodległości. Dziennikarz zadający pytanie wymienił m.in. transparenty z napisem: "Biała Europa", "Wszyscy różni, wszyscy biali", które - jego zdaniem - można uznać za rasistowskie.

"Proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym" - odpowiedział Błaszczak. Przyznał jednocześnie, że nie widział tych transparentów, jednak ważne jest, "żeby wszystkiego nie przyrównywać do tezy i nie przyporządkowywać temu zdarzeń i zjawisk".

"Na tym polega wolność, że możemy analizować te przypadki w sposób zupełnie otwarty i swobodny, bez żadnych przywiązań do skojarzeń" - podkreślił szef MSWiA.

Po tych słowach doszło do wymiany zdań z pytającym o to dziennikarzem. Minister Błaszczak spytał, z jakiej jest redakcji, kiedy usłyszał, że "z Polityki", odparł: "Wiadomo, jaką opcję ideologiczną pan prezentuje".

"Możemy się spierać na gruncie politycznym, ja reprezentuję pewne poglądy polityczne, pan reprezentuje przeciwne i w związku z tym możemy się spierać, ale pan jest dziennikarzem, a ja jestem ministrem" - mówił Błaszczak. Na kolejne argumenty dziennikarza szef MSWiA odpowiedział: "Wszedł pan w naturę polityków; jak politycy kłócą się w mediach i pan przyjmuje pozycje kłótliwego polityka, a nie dziennikarza" - ocenił.

Ulicami Warszawy przeszedł w sobotę Marsz Niepodległości, a także m.in. antyfaszystowski marsz pod hasłem "Za wolność waszą i naszą".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anna Panna
  11.11.2017 21:01
  Było bezpiecznie. Dziękujemy!
 • Wrocławiak
  11.11.2017 23:06
  We Wrocławiu na czele pochodu stanęli Piotr Rybak, skazany na elektroniczny dozór za spalenie kukły Żyda oraz były ksiądz Jacek Międlar, który był oskarżony o nawoływanie do nienawiści do Żydów i Ukraińców. Na wysokości ul. Świdnickiej chuligani zaczęli rzucać racami i petardami w grupę kontrmanifestantów, którzy trzymali transparent z napisem "Tu są granice przyzwoitości"
 • Gość
  11.11.2017 23:35
  W warszawie Policja doprowadziła do komendy 45 osób, które protestowały przeciwko marszowi narodowców. Do incydentu z udziałem Obywateli RP doszło po południu przy Smolnej. Zatrzymani skarżyli się na działania funkcjonariuszy. Był transparent na temat hańby, jaką jest maszerowanie ONR-u, czy też środowisk faszyzujących przez Warszawę i chwilę później pojawiły się zastępy policjantów i zatrzymania osób.
 • pytający
  12.11.2017 23:04
  To zaczyna być straszne i przypomina lata 30te. Pod hasłem Chcemy Boga skopano i opluto kobiety, wykrzykiwano nazistowskie hasła, pełne nienawiści i wulgarzymów. Marni politycy, doprowadzą do tego, że przyjdą po nich ludzie, którzy pogrzebią wszystko. To jak wyglądają tak chwaleni przez ministra patrioci widać na tym filmie: http://wyborcza.pl/10,82983,22634208,szarpanina-wyzwiska-i-kopniaki-kobiety-zaatakowane-podczas.html . Kopią kobiety w wieku mojej mamy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »