Ok. 4,5 tys. dzieci do końca lutego przebywać będzie dzięki diecezjalnym Caritas na zimowym wypoczynku poza swoim miejscem zamieszkania. Większość zimowisk odbywa się w polskich górach.
Sfinansowanie ferii było możliwe m.in. dzięki środkom zebranym podczas akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".
Jako pierwsze z wypoczynku zimowego skorzystały już dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Diecezjalne Caritas od wielu lat organizują tego typu wyjazdy dla dzieci z najuboższych rodzin. Wyjazdy zimowe to okazja do wspólnego spędzenia czasu w twórczy sposób, nawiązywanie bliższych relacji z dorosłymi i rówieśnikami, oderwanie od codziennych trosk.
Grono pedagogiczne dba o to, by wypoczynek był bezpieczny i przyniósł dzieciom wiele radości oraz, by nabrały nowych sił.
"Ferie to odpoczynek, ale również nauka. Nie ma szkoły, ale przecież dzieci uczą się w trakcie wyjazdów, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach czy pomagać innym" - informuje ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas Polska. - Jesteśmy wdzięczni, że diecezjalne Caritas widzą i rozumieją potrzebę organizacji tego typu wyjazdów - dodaje ks. Brzeziński.
Jednak nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z takiej formy wypoczynku. Dla nich organizowana jest akcja „Zima w mieście, zima na wsi”. Zajęcia odbywają się w placówkach Caritas: świetlicach socjoterapeutycznych i parafialnych. Dzieci mają m.in. możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, korzystają ze wspólnych wyjść do kina lub na basen. W trakcie zajęć podopieczni otrzymują gorące posiłki oraz słodkie desery. Dla wielu dzieci to jedyna możliwość odpoczynku w bezpiecznych warunkach, pod okiem dorosłych, nie opuszczając swojego miejsca zamieszkania.
Wyjazdy zimowe są możliwe m.in. dzięki środkom zebranym podczas akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" współorganizowanej przez Caritas Polska, ewangelicką Diakonię i prawosławną Eleos. Pieniądze pozwolą także na dofinansowanie wypoczynku letniego.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.