Ok. 4,5 tys. dzieci do końca lutego przebywać będzie dzięki diecezjalnym Caritas na zimowym wypoczynku poza swoim miejscem zamieszkania. Większość zimowisk odbywa się w polskich górach.
Sfinansowanie ferii było możliwe m.in. dzięki środkom zebranym podczas akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".
Jako pierwsze z wypoczynku zimowego skorzystały już dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Diecezjalne Caritas od wielu lat organizują tego typu wyjazdy dla dzieci z najuboższych rodzin. Wyjazdy zimowe to okazja do wspólnego spędzenia czasu w twórczy sposób, nawiązywanie bliższych relacji z dorosłymi i rówieśnikami, oderwanie od codziennych trosk.
Grono pedagogiczne dba o to, by wypoczynek był bezpieczny i przyniósł dzieciom wiele radości oraz, by nabrały nowych sił.
"Ferie to odpoczynek, ale również nauka. Nie ma szkoły, ale przecież dzieci uczą się w trakcie wyjazdów, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach czy pomagać innym" - informuje ks. Marcin Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas Polska. - Jesteśmy wdzięczni, że diecezjalne Caritas widzą i rozumieją potrzebę organizacji tego typu wyjazdów - dodaje ks. Brzeziński.
Jednak nie wszystkie dzieci mogą skorzystać z takiej formy wypoczynku. Dla nich organizowana jest akcja „Zima w mieście, zima na wsi”. Zajęcia odbywają się w placówkach Caritas: świetlicach socjoterapeutycznych i parafialnych. Dzieci mają m.in. możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, korzystają ze wspólnych wyjść do kina lub na basen. W trakcie zajęć podopieczni otrzymują gorące posiłki oraz słodkie desery. Dla wielu dzieci to jedyna możliwość odpoczynku w bezpiecznych warunkach, pod okiem dorosłych, nie opuszczając swojego miejsca zamieszkania.
Wyjazdy zimowe są możliwe m.in. dzięki środkom zebranym podczas akcji "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" współorganizowanej przez Caritas Polska, ewangelicką Diakonię i prawosławną Eleos. Pieniądze pozwolą także na dofinansowanie wypoczynku letniego.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.