Reklama

Abp Ryś: Liturgia prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu

Przeżywasz Paschę, ale ona nie jest celem samym w sobie! Liturgia nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu – podkreślił w Łodzi abp Grzegorz Ryś. Blisko 150 kleryków z trzech seminariów duchownych uczestniczyło w dorocznym odpuście ku czci św. Stanisława Kostki, patrona Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Reklama

O święcie Paschy, które Jezus przeżywał wraz z rodzicami w Jerozolimie i 20 lat później jako dorosły mężczyzna, mówił w swojej homilii abp Ryś. – Jak wspaniałymi wychowawcami w wierze, ewangelizatorami – mówiąc współcześnie - byli Maryja i Józef, że poprowadzili Jezusa od przeżywania liturgii do doświadczenia tajemnic Bożych, we własnym życiu – tłumaczył.

– Jest to przejście od liturgii do życia. Przeżywasz Paschę, ale ona nie jest celem samym w sobie! Liturgia nie zatrzymuje na sobie, ale prowadzi do doświadczenia paschalnego w życiu. Do tego, żebyś nie tylko mógł widzieć to na ołtarzu, tylko abyś w życiu doświadczył co znaczy, że Pan cię wyprowadza ze śmierci do życia, z niewoli do wolności, z grzechu do świętości. Pascha jest tym, co dyscyplinuje nasze życie, a nie tylko liturgicznym obrzędem – podkreślił arcybiskup.

Zauważył też, że w dzisiejszym duszpasterstwie ogromny nacisk kładzie się na przygotowanie do kolejnych sakramentów. - Natomiast biada komuś, kto myśli, że życie sprowadza się tylko do liturgii i do jej odprawiania. Kościół, to jest też ewangelizacja i cały szereg innych rzeczy – zaznaczył abp Ryś.

Dzieląc się własnym doświadczeniem formacji ku kapłaństwu wskazał, że czas pobytu w seminarium wiąże się z cofnięciem, aby poprzez to doświadczenie wzrastać. – Bardzo tego potrzebujecie – tłumaczył abp Ryś. - Ten przejdzie przez seminarium, kto się temu podda. Jeśli się temu poddasz, to będziesz miał doświadczenie wzrastania w łasce u Pana Boga i u ludzi. To pokazuje, że chociażbyś miał jakieś doświadczenie mistyczne Boga, to musi być w tobie postawa ucznia. A jeśli nie ma w tobie postawy ucznia, to jesteś dopiero biedak nad biedaki! – dodał.

Na wspólnej modlitwie obok kleryków łódzkiego WSD, obecni byli bracia franciszkanie z WSD w Łodzi – Łagiewnikach, alumni z WSD w Łowiczu, profesorowie, wykładowcy, siostry zakonne oraz pracownicy świeccy seminarium.

Przygotowaniem do dzisiejszej uroczystości odpustowej było skupienie kleryckie poprowadzone przez ks. Emila Parafiniuka, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi pw. św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej - ks. bp. Włodzimierza Tymienieckiego, a pierwszym rektorem seminarium został ks. Jan Krajewski. Aktualnie w seminarium studiuje 51 alumnów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
noc
5°C Wtorek
rano
10°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama