Kościół w trosce o chorych

W aktualnych warunkach historyczno-kulturowych jeszcze bardziej widać potrzebę starannej i szerokiej obecności Kościoła u boku chorych – pisze Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Chorego, 11 lutego. W Roku Kapłańskim zachęca księży do szczególnej troski o cierpiących, a chorych – do modlitwy za duchownych.

11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w bazylice watykańskiej obchodzony będzie 18. Światowy Dzień Chorego. Mszy św. będzie przewodniczył papież Benedykt XVI (w ubiegłych latach sprawował ją papieski wikariusz dla Rzymu). W ten sposób zaakcentowany zostanie jubileusz 25. rocznicy utworzenia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Na czele tej dykasterii watykańskiej stoi abp Zygmunt Zimowski.

W tegorocznym orędziu Benedykt XVI podkreślił, że „poprzez doroczny Światowy Dzień Chorego Kościół pragnie szeroko uwrażliwić wspólnotę kościelną odnośnie do wagi posługi duszpasterskiej w wielkim świecie służby zdrowia”. Jak wyjaśnia, posługa ta stanowi integralną część misji Kościoła, ponieważ wpisuje się w zbawczą misję Chrystusa - Boskiego Lekarza. Nawiązuje do listu apostolskiego „Salvifici doloris”, w którym Jan Paweł II zaznaczył, że „cierpienie ludzkie osiągnęło swój zenit w męce Chrystusa”.

Papież podkreśla, że „z pomocą Bożej łaski przyjętej i przeżywanej na co dzień doświadczenie choroby i cierpienia może stać się szkołą nadziei”. Zaznacza przy tym, że „każdy chrześcijanin jest powołany do ponownego przeżywania, w innych, nieustannie nowych kontekstach przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, który przechodził obok człowieka na pół umarłego porzuconego przez zbójców”. Dziękuje tym osobom, które każdego dnia „pełnią służbę wobec chorych i cierpiących”. Kapłanów posługujących chorym nazywa „znakiem i narzędziem współczucia Chrystusa, który powinien docierać do każdego człowieka naznaczonego cierpieniem”. Zachęca ich do szczególnej troski o cierpiących. Zaznacza przy tym, że „czas spędzony u boku tych, którzy przeżywają próbę okazuje się owocującym łaską dla wszystkich innych wymiarów duszpasterstwa”. Zwracając się natomiast do chorych prosi ich o modlitwę i ofiarowanie swych cierpień w intencji kapłanów, „aby dochowywali wierności swemu powołaniu, a ich posługa była bogata w owoce duchowe, z korzyścią dla całego Kościoła”.

Już Sobór Watykański II zwracał uwagę na ważne zadanie Kościoła, jakim jest podjęcie troski o ludzkie cierpienie. Jak zauważa Benedykt XVI, humanitarne i duchowe działanie wspólnoty kościelnej na rzecz chorych i cierpiących na przestrzeni wieków wyrażało się w różnorodnych formach i strukturach służby zdrowia, także o charakterze instytucjonalnym. „Utworzenie przed 25 laty Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia jest częścią takiej kościelnej troski o świat służby zdrowia. Skłania mnie to, by dodać, że w aktualnych warunkach historyczno-kulturowych jeszcze bardziej widać potrzebę starannej i szerokiej obecności kościelnej u boku chorych, podobnie jak obecności w społeczeństwie, zdolnej do skutecznego przekazywania wartości ewangelicznych w obronie życia ludzkiego we wszystkich jego fazach, od poczęcia aż do naturalnego kresu” – pisze Papież.

Główne obchody 25-lecia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia będą miały miejsce w Watykanie od 9 do 11 lutego. Pierwszy dzień zostanie poświęcony refleksji nad listem apostolskim „Salvifici Doloris”, traktującym o zbawczym znaczeniu cierpienia ludzkiego. Następnego dnia będą miały miejsce uroczystości, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele świata polityki i władz świeckich. Dzień ten zakończy koncert w auli Pawła VI w Watykanie. Momentem kulminacyjnym Dnia Chorego będzie uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie Benedykt XVI w Bazylice św. Piotra 11 lutego rano, w liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes. Na tę okoliczność przywiezione zostaną z Lourdes relikwie św. Bernadetty.

Inną inicjatywą, która wpisuje się także w przeżywanie Roku Kapłańskiego, jest Pielgrzymka do Lourdes i Ars Katolickich Kapelanów Szpitalnych, od 14 do 18 kwietnia. „Poprzez Pielgrzymkę kapelanów szpitalnych Papieska Rada ds. Służby Zdrowia pragnie rozbudzić i umocnić szczególny charyzmat tych kapłanów, którzy podejmują troskę o chorych i cierpiących” – pisze abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Rady. W Lourdes, które Jan Paweł II nazwał “sanktuarium maryjnym należącym do szczególnie drogich dla ludu chrześcijańskiego”, kapłani wspomną pierwszy Światowy Dzień Chorego, który odbył się w tym miejscu 11 lutego 1993 r.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
wiecej »