- Na Śląsku jest szczególny klimat do dobrego ekumenizmu - powiedział bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Duchowny wziął udział w konferencji "Od konfliktu do komunii - wokół relacji międzywyznaniowych w Polsce".
Spotkanie zorganizowane na Wydziale Teologicznym UŚ jest podsumowaniem obchodów 500-lecia Reformacji. Na „braterskie, życzliwe i dobre” relacje pomiędzy Kościołami wskazał metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc podkreślił, że są one budowane od dziesięcioleci. Dodał, że „fundamentalną prawdą jest wola naszego Pana: „aby Jego uczniowie byli jedno. I aby świat uwierzył”. – To nas pociesza i jednocześnie pobudza do zjednoczenia z Jezusem, aby prosić Go natarczywie: „Daj nam dar jedności, aby świat uwierzył w moc Twego miłosierdzia” – powiedział.
Zauważył, że w dialogu ekumenicznym nie wystarczy tylko wola Jezusa. – Potrzebna jest jeszcze wola ludzi i Kościołów, determinacja i zaangażowanie w budowaniu jedności – zaznaczył. – Ta wola jest coraz intensywniejsza, począwszy od roku 1947, kiedy powstała Światowa Rada Kościołów. Zwłaszcza po Soborze Watykańskim II. Można powiedzieć, że w ostatnich dekadach powstała nowa jakość naszych wzajemnych relacji – podkreślił metropolita katowicki.
Wtórował mu bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Także on podkreślił znaczenie wzajemnych relacji i spotkań pomiędzy Kościołami. – Ekumenizm musi polegać na otwartości: umysłów, horyzontów i otwartości na drugiego człowieka, który może trochę inaczej wyglądać, inaczej wierzyć, ale jest takim samym człowiekiem, mającym swoje przekonanie i taką samą godność – mówił duchowny. Jego zdaniem, „na Śląsku jest szczególny klimat do dobrej ekumenizmu”. – Prawie każdy Ślązak ma w swojej rodzinie kogoś z Kościoła rzymskokatolickiego albo ewangelickiego. Ludzie dobrze się znają i nawiązują do bezpośrednich tradycji, które są w rodzinach – stwierdził.
W konferencji wziął udział abp Salvatore Pennachio, nuncjusz apostolski w Polsce, a także bp Christian Krause, były Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej oraz biskupi Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, i bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.