Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w dniach 15-16 listopada zorganizowano konferencję teologiczną „Podwawelskie spory o kształt wiary. Wybrane kontrowersje w teologii współczesnej”.
Tematy pierwszego dnia dotykały samego sedna: roli w Kościele Tradycji, zmysłu wiary wiernych czy biskupów. Tematy, o których przeciętny człowiek nie wie wiele i zapewne niewiele myśli, być może uważając za niepodlegającą żadnej dyskusji. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do dyskusji teologicznych, a szkoda. Być może więcej możliwości spotkania się z uprawnioną różnorodnością poglądów, z pytaniami a nie tylko gotowymi odpowiedziami, stałoby się lekarstwem na wiele problemów.
Sesje zaplanowane na jutro tematyką mogą być nieco bliższe przeciętnemu człowiekowi: będzie mowa o roli świeckich (ogólnie), a w szczególności o roli kobiet w Kościele. Już miniony dzień wskazuje, że żadne tematy nie będą omijane, niezależnie jak kontrowersyjne mogą się wydawać. Nie po to jednak, by dojść do wspólnych konkluzji, ale by posłuchać, co myślą inni i jakie mają argumenty na poparcie swoich tez.
Dobrze, że w Kościele w Polsce takie dyskusje się pojawiają. Pozostaje mieć nadzieję, że na tej jednej konferencji się nie skończy.
Zainteresowanym tematem doktryny katolickiej i ewentualnymi współczesnymi błędami podrzucam link do dokumentu Kongregacji Nauki Wiary z 1973 r. „Mysterium Ecclesiae”.
Więcej informacji o konferencji, odbywającej się pod patronatem m.in. metropolity krakowskiego, Komitetu Nauk Teologicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Teologicznego i Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce TUTAJ
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.