Uczcie wierności Magisterium Kościoła

Ojciec Święty wezwał szkockich duszpasterzy by uczyli katolików pełnej wierności Magisterium Kościoła. Benedykt XVI uczynił to w przemówieniu do episkopatu Szkocji, składającego wizytę „ad limina Apostolorum”. Podkreślił rolę apostolstwa świeckich i konieczność odróżnienia go od posługi duchowieństwa. Papież potwierdził, że w tym roku odwiedzi Szkocję.

Benedykt XVI przestrzegł przed myleniem ról duchowieństwa i wiernych świeckich, których zadaniem jest ewangelizacja społeczeństwa poprzez życie łaską otrzymaną w sakramencie Chrztu św. Zaznaczył, że zadanie to jest szczególnie aktualne w obliczu narastającej fali laicyzacji. „Wsparcie dla eutanazji wymierzone jest w istotę chrześcijańskiego pojmowania godności życia ludzkiego” – stwierdził papież. Wyraził też poważne zaniepokojenie pewnymi eksperymentami w dziedzinie embriologii. „Jeżeli zagrożone jest nauczanie Kościoła, choćby nieznacznie, w jednej z tych dziedzin, to trudno bronić pełni nauki Katolickiej w sposób integralny. Dlatego duszpasterze muszą nieustannie wzywać katolików do pełnej wierności Magisterium Kościoła, a równocześnie popierać i bronić prawa Kościoła do swobodnego życia w społeczeństwie, zgodnie z wyznawaną przezeń wiarą” – stwierdził papież.

Benedykt XVI zauważył, że "zbyt często doktryna Kościoła postrzegana jest jako zbiór zakazów i wstecznych pozycji". Tymczasem - dodał - jest ona "twórcza i życiodajna, skierowana na najpełniejszą realizację wielkiego potencjału dobra i szczęścia". Zachęcił szkockich biskupów do niesienia społeczeństwu orędzia nadziei związanego z nauką Kościoła odnośnie do życia ludzkiego, piękna małżeństwa i radości rodzicielstwa. "Kościół oferuje światu pozytywną i inspirującą wizję ludzkiego życia, piękna małżeństwa i radości z rodzicielstwa". - przypomniał.

Wezwał też do kontynuowania dialogu ekumenicznego, przeciwstawiając się naciskom na rozcieńczanie orędzia chrześcijańskiego. „Kierujcie swój wzrok ku celowi jakim jest pełna, widzialna jedność, bo nic innego nie może być odpowiedzią na wolę Chrystusa” – stwierdził Benedykt XVI. Odnosząc się do szkolnictwa katolickiego papież podkreślił jego rolę w budowaniu spójności społecznej oraz zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na jakość i głębię proponowanej tam edukacji katolickiej, która powinna przygotować odpowiedzialny laikat. Jego misją będzie ubogacenie życia narodowego Szkocji, gdyż katolicy powołani się do świadczenia o prawdzie, zwłaszcza wówczas, gdy jest ona kwestionowana.

Ojciec Święty podkreślił, iż jeszcze w tym roku odwiedzi Szkocję. Przygotowania do tej wizyty apostolskiej powinny stanowić okazję do pogłębienia wiary wspólnoty katolickiej i zaangażowania w świadectwo Ewangelii – stwierdził Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »