Benedykt XVI kończy pracę nad listem do irlandzkich katolików, by "przywrócić im ufność" w związku ze skandalem pedofilskim w tamtejszym Kościele - podał w niedzielę dziennik "Corriere della Sera".
Nadzwyczajną debatę w Watykanie z udziałem papieża i biskupów z Irlandii na temat ujawnionego niedawno, trwającego przez dziesięciolecia skandalu nadużyć seksualnych wobec nieletnich w archidiecezji w Dublinie, zwołano na 15-16 lutego. Nazajutrz po tym spotkaniu ma zostać ogłoszony papieski list do tamtejszych wiernych - twierdzi włoska gazeta.
Pierwsza narada w Watykanie w tej sprawie odbyła się w grudniu zeszłego roku. W wydanym po niej komunikacie podkreślono, że Benedykt XVI podziela "oburzenie, poczucie zdrady i wstydu, odczuwane przez wielu wiernych w Irlandii" z powodu przypadków pedofilii w irlandzkim Kościele katolickim.
W komunikacie napisano również że papież był "głęboko poruszony i zasmucony" treścią raportu przygotowanego dla rządu w Dublinie.
W opublikowanym pod koniec listopada 2009 roku raporcie na temat seksualnego wykorzystywania dzieci w archidiecezji w Dublinie, przygotowanym dla irlandzkiego rządu przez komisję pod kierownictwem sędzi Yvonne Murphy, przeanalizowano przypadki kilkudziesięciu księży, którzy dopuszczali się tych przestępstw w ostatnich dziesięcioleciach. Jednocześnie w sprawozdaniu podkreślono, że cały proceder sięga lat 40. minionego wieku.
W raporcie mowa jest o tym, że hierarchowie irlandzkiego Kościoła tuszowali przypadki seksualnego wykorzystywania małoletnich, zaś policja traktowała duchownych tak, jakby stali ponad prawem. Podkreślono, że co najmniej trzech poprzednich arcybiskupów Dublina starało się ukryć skandal, a podejmowane przez nich działania sprowadzały się wyłącznie do przenoszenia księży-pedofilów do innych parafii.
Kilku biskupów z Irlandii w ostatnich tygodniach podało się do dymisji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.