Benedykt XVI kończy pracę nad listem do irlandzkich katolików, by "przywrócić im ufność" w związku ze skandalem pedofilskim w tamtejszym Kościele - podał w niedzielę dziennik "Corriere della Sera".
Nadzwyczajną debatę w Watykanie z udziałem papieża i biskupów z Irlandii na temat ujawnionego niedawno, trwającego przez dziesięciolecia skandalu nadużyć seksualnych wobec nieletnich w archidiecezji w Dublinie, zwołano na 15-16 lutego. Nazajutrz po tym spotkaniu ma zostać ogłoszony papieski list do tamtejszych wiernych - twierdzi włoska gazeta.
Pierwsza narada w Watykanie w tej sprawie odbyła się w grudniu zeszłego roku. W wydanym po niej komunikacie podkreślono, że Benedykt XVI podziela "oburzenie, poczucie zdrady i wstydu, odczuwane przez wielu wiernych w Irlandii" z powodu przypadków pedofilii w irlandzkim Kościele katolickim.
W komunikacie napisano również że papież był "głęboko poruszony i zasmucony" treścią raportu przygotowanego dla rządu w Dublinie.
W opublikowanym pod koniec listopada 2009 roku raporcie na temat seksualnego wykorzystywania dzieci w archidiecezji w Dublinie, przygotowanym dla irlandzkiego rządu przez komisję pod kierownictwem sędzi Yvonne Murphy, przeanalizowano przypadki kilkudziesięciu księży, którzy dopuszczali się tych przestępstw w ostatnich dziesięcioleciach. Jednocześnie w sprawozdaniu podkreślono, że cały proceder sięga lat 40. minionego wieku.
W raporcie mowa jest o tym, że hierarchowie irlandzkiego Kościoła tuszowali przypadki seksualnego wykorzystywania małoletnich, zaś policja traktowała duchownych tak, jakby stali ponad prawem. Podkreślono, że co najmniej trzech poprzednich arcybiskupów Dublina starało się ukryć skandal, a podejmowane przez nich działania sprowadzały się wyłącznie do przenoszenia księży-pedofilów do innych parafii.
Kilku biskupów z Irlandii w ostatnich tygodniach podało się do dymisji.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".