Blaski i cienie reformacji

Pastor Erich Busse z Drezna, zaangażowany działacz na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, przedstawił 24 listopada w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej wykład "Luter, reformacja a my".

Sala międzyrzeckiego muzeum, w której widnieją portrety przodków, również wyznania luterańskiego, stanowiła idealne kulisy do prelekcji ukazującej pozytywy i negatywy reformacji. Pastor Busse nakreślił kontekst religijny, polityczny i społeczny wystąpienia dr. Marcina Lutra. Pojawiło się wiele interesujących aspektów reformacji, m.in.: skupienie na Biblii, głosie sumienia, dowartościowanie powszechnej edukacji, wpływ na kształtowanie języków narodowych, kultury, dowartościowaniu ludzkiej pracy i traktowaniu jej jako daru Boga i współudziale w dziele stworzenia.

Jednocześnie prelegent pokazał ciemniejszą stronę wydarzenia. - Muszę przyznać, że po raz pierwszy tak wyraźnie usłyszałem ze strony luterańskiej o tylu cieniach i negatywnych konsekwencjach reformacji - powiedział ks. Tadeusz Kuźmicki, diecezjalny referent ekumeniczny. Pastor z Drezna cały wykład przedstawił zrozumiałą polszczyzną, mówił o barbarzyństwie wojen religijnych, morderstw o podłożu wyznaniowym, zbytniej zależności wspólnot protestanckich w pewnym okresie od władzy księcia czy państwa, wyrażającej się we wpływie na nauczanie i liturgię Kościoła. Podsumowując, pastor Busse zaznaczył, że reformator Luter nie był ani diabłem, ani świętym.

Luterański pastor od kilku dekad współpracuje z Polakami. Urodzony w NRD, był związany z opozycją w Polsce. Specjalnie nauczył się języka polskiego, aby nawiązywać osobiste kontakty i wspierać działania ukierunkowane na pojednanie między sąsiadującymi narodami. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. św. Brata Alberta za działalność na rzecz pojednania wyznań i religii oraz odznaczenia Komandoria "Missio Reconciliationis" (Misja Pojednania) za osiągnięcia na rzecz pojednania i porozumienia między narodami, przedstawicielami różnych kultur i środowisk. Wśród odznaczonych przez Komandorię Misji Pojednania znaleźli się m.in.: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Henryk Muszyński, naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • DNA
  25.11.2017 14:45
  Kolejne podchody... Jak tu wybielić Lutra... Nie może złe drzewo, dobrych owoców rodzić...!
 • PTaraski
  25.11.2017 15:56
  Zastanawiam się, czemu GN nie pisze o doskonałym wykładzie na temat Lutra i rewolucji protestanckiej, jaki ostatnio wygłosił redaktor Lisicki z tygodnika Do Rzeczy: https://www.youtube.com/watch?v=O07FZUyTx_0

  Ani słowa też na temat dyskusji dotyczącej osoby Lutra, która odbyła się w IPNie: https://www.youtube.com/watch?v=DLMYea4OVT0

  W ciągu niecałych dwu tygodni na powiązane video było jakieś 60 000 wejść, czyli naprawdę zainteresowanie jest wielkie. Red. Lisicki napisał na ten temat ostatnio książkę, w której opiera się na materiałach źródłowych i pracach wybitnych historyków.

  Niestety po stronie "kościoła", dokładniej duchowieństwa ani prasy uważającej się za katolicką nie znajdujemy nic, co by było nawet próbą w miarę rzetelnego opisania zjawiska, o zamknięciu ust ks. Guzowi nie wspominając. A przecież katolicy powinni wiedzieć, czym różni się ich religia od protestantyzmu, kim był Luter i jakie skutki ma protestantyzm.

  To są naprawdę niesłychanie ważne, ale i bardzo i ciekawe sprawy, ze względu na protestantyzację Kościoła po SW2, pojawienie si ruchów pentakostalnych typu "Odnowa" itp.
 • Stanisław_Miłosz
  25.11.2017 15:56
  „ ... zbytniej zależności wspólnot protestanckich w pewnym okresie od władzy księcia czy państwa, wyrażającej się we wpływie na nauczanie i liturgię Kościoła.”

  http://www.pch24.pl/protestanci-w-szwecji-chca-boga-neutralnego-plciowo--szokujace-decyzje-wladz-wspolnoty,56408,i.html

  Blask ci to, czy cień? Od kogo ten przejaw zależności? Kto jest tym dzisiejszym "księciem"? A może to tylko zwykła, nieboska, głupota?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  8°C Piątek
  noc
  wiecej »