Bp. Szelążek kandydatem na ołtarze?

Toruńska Kuria Diecezjalna rozpoczęła oficjalne starania o beatyfikację biskupa łuckiego Adolfa Piotra Szelążka. W 60. rocznicę śmierci hierarchy odsłonięto we wtorek poświęconą mu tablicę pamiątkową w Zamku Bierzgłowskim k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).

Ufundowana przez samorządowe władze województwa tablica pamiątkowa, poświęcona zmarłemu w 1950 roku biskupowi Szelążkowi, zawieszona została w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim w powiecie toruńskim. Honorowym gościem uroczystości był obecny biskup łucki Marcjan Trofimiak, były wiceprzewodniczący Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy, obecnie odpowiedzialny za kontakty Konferencji z władzami.

Urodzony w 1865 roku ks. Adolf Szelążek w 1926 roku został biskupem diecezji łuckiej ze stolicą w Łucku na Wołyniu (obecnie Ukraina). Dziesięć lat później założył zakonne Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, zajmujące się działalnością opiekuńczo-wychowawczą.

W 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Ostatnie lata życia spędził w Zamku Bierzgłowskim, gdzie w kompleksie dawnej twierdzy krzyżackiej mieścił się należący do Kościoła katolickiego Dom Rekolekcyjny, a potem także Zakład Opieki Społecznej. Pochowany został w krypcie toruńskiego kościoła św. Jakuba.

Z okazji przypadającej we wtorek 60. rocznicy śmierci kapłana biskup toruński Andrzej Suski odprawił w kościele św. Jakuba mszę św. Po nabożeństwie ogłoszono dekret biskupa, powołujący komisję historyczną w sprawie procesu beatyfikacyjnego biskupa Szelążka.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się już w sobotę spotkaniem sióstr z założonego przez biskupa Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W nabożeństwie wzięło wówczas udział prawie 40 sióstr terezjanek, przybyłych z różnych stron Polski, z przełożoną generalną siostrą Damianą Kiliańską.

"Bp Adolf Piotr Szelążek założył nasze zgromadzenie w 1936 r., a nasz charyzmat to działalność wychowawcza w duchu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uczymy religii w szkołach, podejmujemy różnego rodzaju dzieła opiekuńczo-wychowawcze, takie jak np. prowadzenie domu dziecka czy prywatnej szkoły życia" - poinformowała przełożona terezjanek.

Zgromadzenie działa głównie na terenie kraju w 11 domach: w archidiecezji warszawskiej, warmińskiej, białostockiej oraz w diecezji świdnickiej, łomżyńskiej i ełckiej. Kilkanaście sióstr pracuje za granicą: w szpitalu dla trędowatych we Włoszech oraz na Ukrainie, gdzie zakonnice objęły placówki: w Łucku i  Berdyczowie.

Po wtorkowym nabożeństwie rocznicowym, w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim odbyła się sesja popularnonaukowa. Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród w konkursie plastycznym "Biskup Adolf Piotr Szelążek na Zamku Bierzgłowskim w oczach dzieci". Oprawą wydarzenia był koncert z udziałem poety-pieśniarza Tomasza Kamińskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »