Toruńska Kuria Diecezjalna rozpoczęła oficjalne starania o beatyfikację biskupa łuckiego Adolfa Piotra Szelążka. W 60. rocznicę śmierci hierarchy odsłonięto we wtorek poświęconą mu tablicę pamiątkową w Zamku Bierzgłowskim k. Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).
Ufundowana przez samorządowe władze województwa tablica pamiątkowa, poświęcona zmarłemu w 1950 roku biskupowi Szelążkowi, zawieszona została w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim w powiecie toruńskim. Honorowym gościem uroczystości był obecny biskup łucki Marcjan Trofimiak, były wiceprzewodniczący Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy, obecnie odpowiedzialny za kontakty Konferencji z władzami.
Urodzony w 1865 roku ks. Adolf Szelążek w 1926 roku został biskupem diecezji łuckiej ze stolicą w Łucku na Wołyniu (obecnie Ukraina). Dziesięć lat później założył zakonne Zgromadzenie Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, zajmujące się działalnością opiekuńczo-wychowawczą.
W 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Ostatnie lata życia spędził w Zamku Bierzgłowskim, gdzie w kompleksie dawnej twierdzy krzyżackiej mieścił się należący do Kościoła katolickiego Dom Rekolekcyjny, a potem także Zakład Opieki Społecznej. Pochowany został w krypcie toruńskiego kościoła św. Jakuba.
Z okazji przypadającej we wtorek 60. rocznicy śmierci kapłana biskup toruński Andrzej Suski odprawił w kościele św. Jakuba mszę św. Po nabożeństwie ogłoszono dekret biskupa, powołujący komisję historyczną w sprawie procesu beatyfikacyjnego biskupa Szelążka.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się już w sobotę spotkaniem sióstr z założonego przez biskupa Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W nabożeństwie wzięło wówczas udział prawie 40 sióstr terezjanek, przybyłych z różnych stron Polski, z przełożoną generalną siostrą Damianą Kiliańską.
"Bp Adolf Piotr Szelążek założył nasze zgromadzenie w 1936 r., a nasz charyzmat to działalność wychowawcza w duchu św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uczymy religii w szkołach, podejmujemy różnego rodzaju dzieła opiekuńczo-wychowawcze, takie jak np. prowadzenie domu dziecka czy prywatnej szkoły życia" - poinformowała przełożona terezjanek.
Zgromadzenie działa głównie na terenie kraju w 11 domach: w archidiecezji warszawskiej, warmińskiej, białostockiej oraz w diecezji świdnickiej, łomżyńskiej i ełckiej. Kilkanaście sióstr pracuje za granicą: w szpitalu dla trędowatych we Włoszech oraz na Ukrainie, gdzie zakonnice objęły placówki: w Łucku i Berdyczowie.
Po wtorkowym nabożeństwie rocznicowym, w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim odbyła się sesja popularnonaukowa. Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród w konkursie plastycznym "Biskup Adolf Piotr Szelążek na Zamku Bierzgłowskim w oczach dzieci". Oprawą wydarzenia był koncert z udziałem poety-pieśniarza Tomasza Kamińskiego.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.