„Zbieranie owoców” – pod tym hasłem odbywa się w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan trzydniowe sympozjum ekumeniczne. Będzie one poświęcone podsumowaniu dialogów dwustronnych, jakie prowadzi Stolica Apostolska z niekatolickimi Kościołami i wspólnotami.
Podstawą obrad będzie wydana w zeszłym roku książka kard. Waltera Kaspera pt. „Zbieranie owoców. Podstawowe aspekty chrześcijańskiej wiary w dialogu ekumenicznym”. Przewodniczący watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu podsumowuje w nim swą działalność na tym polu, a także osiągnięcia katolickich wysiłków na rzecz jedności.
„Chcemy zgromadzić wszystkie owoce tych dialogów prowadzonych przez ostatnich 40 lat – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Kasper. – Składa się na to wiele dokumentów. Nie chcemy, aby przykrył je kurz, aby zajmowali się nimi jedynie naukowcy. Chcemy je udostępnić na szczeblu lokalnym, aby zainicjować proces recepcji tychże owoców w żywym ciele naszych Kościołów. A drugim celem tego sympozjum jest wspólna refleksja nad kolejnymi krokami ekumenizmu, które będą bazowały na tym, co już udało się nam osiągnąć”.
Niemiecki purpurat zaznaczył jednocześnie, że problemem są jednak odmienne eklezjologie. „Największe różnice istnieją tu między protestantami i katolikami. Stąd też różne koncepcje jedności Kościoła. Dla nas katolików celem jest pełna jedność w wierze, w sakramentach i posłudze apostolskiej Kościoła. Tym niemniej trzeba pamiętać, że inne Kościoły i wspólnoty posiadają już elementy tych trzech czynników i dlatego Kościół Chrystusa już w nich działa. Oznacza to, że poza Kościołem katolickim nie ma próżni eklezjologicznej, jednakże pełne urzeczywistnienie Kościoła Chrystusa dokonuje się w Kościele, którego zwierzchnikiem jest Papież z biskupami trwającymi z nim w jedności”.
Jak powiedział kard. Kasper, celem sympozjum jest też opublikowanie wspólnego dokumentu, który potwierdzałby ekumeniczne osiągnięcia, a zarazem proponował drogę na przyszłość.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.