Rosja: Źródło dyplomatyczne o formule uroczystości w Katyniu

Wszystkie osobistości oficjalne, które chcą wziąć udział w kwietniowych uroczystościach w Katyniu upamiętniających 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku, mogą czuć się zaproszone - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Taką formułę - jak powiedziało PAP polskie źródło dyplomatyczne w Moskwie - przyjęła strona rosyjska, która organizuje uroczystości.

PAP indagowała swojego rozmówcę o rosyjski scenariusz uroczystości w Katyniu po wtorkowym spotkaniu marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Borusewicz poinformował, że kwietniowe uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej były jednym z tematów jego rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji.

Marszałek oświadczył, że decyzja premiera Rosji Władimira Putina o zaproszeniu na kwietniowe uroczystości do Katynia premiera Donalda Tuska stanowi zupełnie nową jakość w stosunkach polsko-rosyjskich, która - jak zauważył - zmienia postrzeganie zarówno Rosji w Polsce, jak i Polski w Rosji.

Zapytany przez PAP, czy Ławrow przedstawił rosyjską wizję uroczystości, Borusewicz odpowiedział: "Ja nie przyjechałem tutaj, żeby negocjować jakiekolwiek ustalenia w sprawie uroczystości. Rozmawiałem o tej kwestii z ministrem Ławrowem w takich ogólnych kategoriach; stwierdziłem, że dobrze się stało, że takie zaproszenie zostało wystosowane".

Na pytanie, czy sam wybiera się na kwietniowe uroczystości do Katynia, marszałek odpowiedział: "W Polsce też powinien pozostać ktoś z najwyższych władz. To nie są wyścigi. Taka uroczystość powinna być godna".

Dodał, że podobnie jest z majowymi obchodami 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w Moskwie. "Na te uroczystości otrzymałem zaproszenie od przewodniczącego Rady Federacji Siergieja Mironowa. Odpowiedziałem mu, że zobaczę, kto pojedzie. I 10 kwietnia, i 9 maja ktoś z najwyższych władz powinien zostać w Polsce" - zaznaczył.

W czerwcu 1995 roku w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu wzięli udział prezydent Lech Wałęsa, marszałkowie Sejmu i Senatu - Józef Zych i Adam Struzik oraz premier Józef Oleksy. Mszę świętą celebrował prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Rosję reprezentował osobisty przedstawiciel prezydenta Borysa Jelcyna - szef jego Administracji (Kancelarii) Siergiej Fiłatow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »