Reklama

Wręczono nagrody św. Kamila - patrona chorych

Fundacja "Rodzić po ludzku", prof. Krzysztof Niemiec, Katarzyna Pinkosz, Fundacja TVN "Nie jesteś Sam" i Fundacja "Porozumienie bez Barier" - to tegoroczni laureaci przyznanej w środę Nagrody św. Kamila - patrona chorych.

Reklama

Główną ideą nagrody, przyznawanej z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego, jest przybliżanie i promowanie osób oraz instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami.

Nagroda św. Kamila jest przyznawana co roku w innej dziedzinie medycyny; w tym została przyznana za opiekę na matką i dzieckiem. Laureatem jest dyrektor Kliniki Położnictwa i Kliniki Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover w Warszawie, prof. Krzysztof Tomasz Niemiec. Wyróżniono go za "wieloletnie zaangażowanie w tworzenie i wdrażanie w Polsce światowych standardów opieki medycznej nad kobietami zarażonymi HIV i ich dziećmi oraz za życzliwość i serce okazywane pacjentkom w codziennej pracy".

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: prof. Jadwiga Moll oraz prof. Jacek Moll za "wieloletnią ofiarną służbę dla dobra chorych dzieci, godną naśladowania szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku naukowego". Uhonorowana została też Alicja Szewczyk za "codzienny trud pracy pielęgniarskiej, ponadprzeciętne zaangażowanie oraz podjęte działania edukacyjne w dziedzinie diabetologii dziecięcej".

W kategorii instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki na chorymi i rodzinami nagrodzono Fundację "Rodzić po Ludzku" za "wieloletnią działalność Fundacji, nacechowaną determinacją w dążeniu do poprawy sytuacji rodzących matek i ich dzieci oraz podjęte w tym celu społeczne akcje edukacyjne".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Fundacja "Pro-Vita" za "nieprzeciętne zaangażowanie i podjęcie trudu walki o godne warunki życia samotnych matek i ich dzieci oraz skuteczność w realizowaniu swojej misji" i Stowarzyszenie "Po pierwsze rodzina" za "ofiarną, codzienną pracę dla dobra ciężko chorych dzieci i ich rodzin oraz pełną empatii postawę osób, które połączył wspólny cel".

W kategorii środki publicznego przekazu oraz twórcy życia publicznego, promujący edukację zdrowotną i społeczną, nagrodzono Katarzynę Pinkosz za "osobiste i twórcze zaangażowanie w propagowanie wiedzy o zdrowiu matki i dziecka, dziennikarską rzetelność oraz profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego".

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Joanna Szulc za "promowanie wiedzy o zdrowiu matki i dziecka" oraz Małgorzata Foremniak za "miłość do bliźniego, osobiste zaangażowanie i empatię wobec cierpiących dzieci oraz godną naśladowania szlachetną postawę wolontariusza".

Zostały też wręczone trzy nagrody specjalne. Otrzymały je: Fundacja TVN "Nie jesteś Sam" za "wieloletnie szlachetne zaangażowanie w realizację projektów dla dobra dzieci oraz wyjątkową skuteczność w propagowaniu idei dobroczynności"; Fundacja "Porozumienie bez Barier" i Danuta Postolska za "profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, wieloletni osobisty i twórczy wkład w edukację zdrowotną oraz wrażliwość na los chorych".

Nagroda została ustanowiona z inicjatywy Zakonu Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w 2007 roku, jest przyznawana z okazji Światowego Dnia Chorego.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony 11 lutego od 1993 roku. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama