Najstarsze modlitwy chrześcijan w językach: aramejskim, hebrajskim, greckim, łacińskim i polskim zaprezentowane zostaną w niedzielę 14 lutego w bazylice archikatedralnej w Poznaniu w ramach cyklu „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”.
Będzie to setna premiera „Verba Sacra” – jak nazywa się recytacja Pisma Świętego i literatury religijnej w wykonaniu znanych artystów w kościołach. Każda prapremiera odbywa się od stycznia 2000 roku w poznańskiej bazylice archikatedralnej, która jest najstarszą katedrą w Polsce.
Teksty będą recytować i śpiewać klerycy ze scholi „Inclina aurem”, istniejącej przy Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Każda modlitwa przedstawiona zostanie najpierw w języku oryginalnym, a następnie w języku polskim.
Przy ołtarzu zapłonie 120-centymetrowy paschał opatrzony napisem: „Verba Sacra 2000-2010”, który organizatorzy przedsięwzięcia ufundują jako wotum dziękczynne. Na zakończenie spektaklu każdy otrzyma chleb – co ma symbolizować chrześcijańską ucztę agape, podczas których pierwsi wyznawcy Chrystusa odmawiali modlitwy.
Zgromadzeni w poznańskiej katedrze usłyszą m.in. obszerne fragmenty z „Didache” – jednego z najstarszych utworów chrześcijańskich z pouczeniami moralnymi, przepisami liturgicznymi i modlitwami, który powstał pod koniec I wieku i przypisywany jest apostołom.
„Z okazji jubileuszu można było przygotować wielki show z udziałem ponad 60 znanych gwiazd filmu, teatru i telewizji, którzy wystąpili w naszym projekcie. Ale zrezygnowaliśmy z tego, by poszukać formy medytacji” – powiedział KAI twórca „Verba Sacra”, reżyser Przemysław Basiński.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku zmarły przed dwoma laty Gustaw Holoubek recytacją w najstarszej na ziemiach polskich katedrze fragmentów „Księgi Koheleta” oraz „Pieśni nad Pieśniami” w przekładzie „Biblii Poznańskiej”.
Uroczystą prezentację tekstów z okazji obchodzonego w 2000 roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa kontynuowano w kolejnych miesiącach Roku Jubileuszowego, a gdy okazało się, że cieszy się ona dużą popularnością – także w następnych latach.
Biblię i literaturę religijną recytowali m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Jerzy Zelnik, Jan Peszek i zmarły rok temu Zbigniew Zapasiewicz.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.