Najstarsze modlitwy chrześcijan w językach: aramejskim, hebrajskim, greckim, łacińskim i polskim zaprezentowane zostaną w niedzielę 14 lutego w bazylice archikatedralnej w Poznaniu w ramach cyklu „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”.
Będzie to setna premiera „Verba Sacra” – jak nazywa się recytacja Pisma Świętego i literatury religijnej w wykonaniu znanych artystów w kościołach. Każda prapremiera odbywa się od stycznia 2000 roku w poznańskiej bazylice archikatedralnej, która jest najstarszą katedrą w Polsce.
Teksty będą recytować i śpiewać klerycy ze scholi „Inclina aurem”, istniejącej przy Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Każda modlitwa przedstawiona zostanie najpierw w języku oryginalnym, a następnie w języku polskim.
Przy ołtarzu zapłonie 120-centymetrowy paschał opatrzony napisem: „Verba Sacra 2000-2010”, który organizatorzy przedsięwzięcia ufundują jako wotum dziękczynne. Na zakończenie spektaklu każdy otrzyma chleb – co ma symbolizować chrześcijańską ucztę agape, podczas których pierwsi wyznawcy Chrystusa odmawiali modlitwy.
Zgromadzeni w poznańskiej katedrze usłyszą m.in. obszerne fragmenty z „Didache” – jednego z najstarszych utworów chrześcijańskich z pouczeniami moralnymi, przepisami liturgicznymi i modlitwami, który powstał pod koniec I wieku i przypisywany jest apostołom.
„Z okazji jubileuszu można było przygotować wielki show z udziałem ponad 60 znanych gwiazd filmu, teatru i telewizji, którzy wystąpili w naszym projekcie. Ale zrezygnowaliśmy z tego, by poszukać formy medytacji” – powiedział KAI twórca „Verba Sacra”, reżyser Przemysław Basiński.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku zmarły przed dwoma laty Gustaw Holoubek recytacją w najstarszej na ziemiach polskich katedrze fragmentów „Księgi Koheleta” oraz „Pieśni nad Pieśniami” w przekładzie „Biblii Poznańskiej”.
Uroczystą prezentację tekstów z okazji obchodzonego w 2000 roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa kontynuowano w kolejnych miesiącach Roku Jubileuszowego, a gdy okazało się, że cieszy się ona dużą popularnością – także w następnych latach.
Biblię i literaturę religijną recytowali m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Jerzy Zelnik, Jan Peszek i zmarły rok temu Zbigniew Zapasiewicz.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.