Rzecznik prezydenta: W projektach ustaw o KRS i SN uwzględniono warunki brzegowe

Prezydent Andrzej Duda, wetując ustawy o SN i KRS, wytyczył warunki brzegowe; one znalazły się w uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu, nie widzę więc powodu by mówić, że ktoś tu przegrał - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w tygodniku "Do Rzeczy".

Łapiński był pytany, czy jego zdaniem prezydent "skapitulował" ws. swoich projektów dotyczących sądownictwa, oraz czy widzi napięcie pomiędzy PiS a ośrodkiem prezydenckim.

"Faktycznie, pewne napięcie po wetach prezydenta było, ale teraz wygląda na to, że sprawa zbliża się ku końcowi i napięcie opada" - powiedział Łapiński. W związku z tym - mówił - kolejne spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "zapewne nadal będą i nikogo dziwić to nie powinno".

Pytany, czy prezydent ws. ustaw o sądownictwie skapitulował, czy też "postawił na swoim", Łapiński powiedział: "Nie, to kompletnie nie tak. Prezydent, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, wytyczył swoje warunki brzegowe: obiektywne, oparte na wieku emerytalnym, kryteria przejścia sędziów SN w stan spoczynku, wielopartyjny sposób wyboru członków KRS, skarga nadzwyczajna, ławnicy w SN i ograniczenie roli prokuratora generalnego. Wszystkie te kwestie znalazły się w ostatecznie uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu".

"Nie widzę więc powodu, żeby mówić o tym, że ktoś przegrał, a ktoś wygrał" - dodał rzecznik prezydenta.

Według niego, "po prostu dwie strony uznały, że dla dobra sprawy - po to, żeby reformować wymiar sprawiedliwości, trzeba się porozumieć". "Narrację, o której pan mówi - że prezydent skapitulował - może suflować ten, komu nie zależy na uchwaleniu prezydenckich ustaw. Co ciekawe, tego typu postrzeganie porozumienia pojawiało się jednocześnie w niektórych mediach prawicowych oraz wśród opozycji" - zauważył Łapiński.

Zaznaczył, że prezydent "nigdy nie zapowiadał, że przedstawi regulację, która zapewni opozycji większość w KRS".

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • 1
  04.12.2017 10:49
  prezydent skladal uroczysta przysiege biorac Boga na swiadka,ze bedzie straznikiem konstytucji.Tak samo uczynili poslowie.Dzis wszyscy oni mowia,ze ustawy sa nie konstytucyjne jednak beda swiadomie lamac swoja przysiege i glosowac wbrew niej.Czy tak dzisiaj wyglada moralnosc katolikow w Polsce?Sami krzywoprzysiezcy?Prymas wezwal katolikow aby tego nie czynili.A sa jeszcze w Polsce katolicy ,ktorzy pamietaja kim jest Bog co Honor i czym Ojczyzna?
 • MarianNowak
  04.12.2017 12:16
  Komisja Wenecka o Polsce: "Oba projekty poddają sądownictwo bezpośredniej kontroli większości parlamentarnej oraz głowie państwa. To sprzeczne z ideą trójpodziału władz", a pomysł skargi nadz. jest "niebezpieczny dla stabilności porządku prawnego w Polsce"...
 • mee...
  04.12.2017 18:39
  Trujpodziall wladzy oczywiscie nie obowiazuje gdy nasi rzadza...obowiazuje natomiast wowczas gdy pis wygral wybory i zdobycze komunizmu podlegaja ochronie. To, ze tzw sedziowie jeszcze stanu wojennego tworza dzis panstwo w panstwie KW ten fakt oczywiscie nie rusza.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  0°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  wiecej »