W Berlinie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Przez najbliższych dziesięć dni pokazanych zostanie ponad 400 filmów z całego świata. Obok głównej nagrody, statuetki „Złotego Niedźwiedzia” przyznawanej przez międzynarodowe jury, na festiwalu Berlinale przyznane zostaną między innymi nagrody jury ekumenicznego oraz filmowa nagroda Johna Templetona.
W tym roku archidiecezja berlińska oraz miejscowy Kościół ewangelicki postanowiły w szczególny sposób dać wyraz bliskości religii i filmu: w najbliższą niedzielę zapraszają uczestników festiwalu filmowego na ekumeniczne nabożeństwo, które ma być – jak czytamy w zaproszeniu – „refleksją nad filmem i Kościołem”. Już od osiemnastu lat niemiecki episkopat i Rada Kościołów Ewangelickich w Niemczech ustanawiają na Berlinale ekumeniczne jury filmowe, które przy współpracy z organizacjami SIGNIS oraz INTERFILM przydziela specjalną nagrodę ekumeniczną.
Jak zapowiedział dyrektor festiwalu, Dieter Kosslick, w tym roku większość prezentowanych filmów opowiadać będzie o współczesnych problemach rodziny. Na 60. już jubileuszowym festiwalu Berlinale zabraknie jednak filmów z Polski. Jedynym polskim akcentem w konkursie będzie premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego pt. „The Ghostwriter – Autor widmo”. Przebywający w areszcie domowym reżyser nie pojawi się jednak na premierze swojego filmu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.