„Chorzy mają szczególne względy u Boga” - zapewniał metropolita katowicki abp Damian Zimoń chorych i niepełnosprawnych, z którymi dwukrotnie spotkał się 11 lutego 2010, w XVIII Światowym Dniu Chorego.
W południe abp Zimoń w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla odprawił Mszę św. w intencji chorych i pracowników służby zdrowia, w której m. in. wzięli udział niepełnosprawni podopieczni ośrodków pomocy społecznej prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej. Po południu odprawił przewodniczył Mszy św. w kaplicy Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a następnie odwiedził chorych w szpitalnych salach.
Zwracając się do chorych metropolita katowicki nawiązywał do fragmentu Ewangelii mówiącego o weselu w Kanie Galilejskiej. Podkreślił wagę słów Maryi skierowanych do sług: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Syn wam powie”. Zwrócił uwagę, że uczta w Kanie to zapowiedź innej uczty, uczty niebieskiej, uczty zbawionych. „Chory człowiek częściej myśli w kategoriach eschatologicznych, ostatecznych” - mówił abp Zimoń. „Choroba przypomina nam, że jest kres naszego pobytu na ziemi, że jesteśmy tu tylko pielgrzymami”. Kaznodzieja zauważył też, że chorzy nie patrzą na świat jedynie z perspektywy doczesnej. Są bliżej uczty niebieskiej, bo częściej myślą o Bogu. Wiążą swoje cierpienia z cierpieniami Jezusa, który, jak stwierdził metropolita katowicki, najwięcej cierpiał. „Dlatego macie szczególne względy u Boga”. Prosił chorych o modlitwę m. in. w intencji nowych powołań do służby w Kościele. Wskazał, że człowiek cierpiący swoją nadzieję buduje na wierze w zmartwychwstanie i życie wieczne.
Abp Damian Zimoń dziękował lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom za ich pracę i troskę o ludzi cierpiących. Przypomniał, że w naszej służbie zdrowia w dokonały się w minionych latach również zmiany na lepsze.
Życząc wszystkim zdrowia metropolita katowicki mówił również o opiece duchowej nad chorymi. Podkreślił, że we wszystkich szpitalach na terenie archidiecezji katowickiej są kaplice, a chorymi opiekuje się ponad 50 kapelanów szpitalnych. Przypomniał, że również w każdej parafii księża troszczą się o chorych systematycznie ich odwiedzając i udzielając sakramentów świętych. Wyraził serdeczną wdzięczność wszystkim księżom, siostrom, osobom świeckim zaangazowanym w duchową opiekę nad cierpiącymi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.