Zimowe igrzyska w Vancouver oficjalnie rozpoczęte. Znicz olimpijski na zewnątrz hali BC Place, gdzie odbywała się uroczystość otwarcia, zapalił legendarny kanadyjski hokeista Wayne Gretzky.
Takiej inauguracji igrzysk jeszcze nie było. Po raz pierwszy zorganizowano ją pod dachem, w hali BC Place, która może pomieścić 60 tys. widzów.
Uroczystość zadedykowano tragicznie zmarłemu kilkanaście godzin wcześniej w wypadku na torze saneczkarskim reprezentantowi Gruzji Nodarowi Kumaritaszwiliemu. Jego pamięć uczczono minutą ciszy i opuszczono do połowy flagi kanadyjską i olimpijską. To wydarzenia bez precedensu w ceremoniale olimpijskim.
Największym zaskoczeniem był jednak sposób zapalenia znicza. Organizatorzy pilnie strzegli tej tajemnicy. Ogień wzniecony tradycyjnie w starożytnej Olimpii i wędrujący przez ostatnie kilka tygodni po całej Kanadzie wniósł do hali poruszający się na wózku inwalidzkim paraolimpijczyk Rick Hansen, a z jego rąk trafił do gwiazd kanadyjskiego sportu: panczenistki Catriony LeMay Doan, narciarki alpejskiej Nancy Greene, koszykarza Steve'a Nasha i hokeisty Wayne'a Gretzky'ego.
Przygotowano dwa znicze. Ten w hali, w formie splecionych czterech indiańskich totemów, zapalili jednocześnie Greene, Nash i Gretzky. Stały znicz, który będzie płonąć przez 16 dni igrzysk, przed halą rozbłysnął z pochodni tego ostatniego.
Wcześniej odbyła się barwna i jedna z najdroższych w historii ceremonia otwarcia, którą przygotował Australijczyk David Atkins, twórca podobnej uroczystości w 2000 roku w Sydney. Nie zabrakło tańców indiańskich, rytmów celtyckich i country, pokazów baletu. Zaśpiewały gwiazdy estrady: Brian Adams, Nelly Furtado i Garou.
Pokazy artystyczne poprzedziła defilada reprezentacji 82 krajów. Tradycyjnie rozpoczęli ją Grecy, a zakończyli gospodarze igrzysk - Kanadyjczycy. Grupę polskich sportowców prowadził z biało-czerwoną flagą panczenista Konrad Niedźwiedzki. Najwięcej braw zebrało siedmiu gruzińskich sportowców, których flaga oraz stroje były przyozdobione kirem.
Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonała gubernator generalny Kanady Michaelle Jean. Wśród osób, które wniosły flagę olimpijską, znaleźli się pilot Formuły 1 Jacque Villeneuve, astronautka Julie Payette i aktor Donald Sutherland. Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożyła Hayley Wickenheiser, pierwsza kobieta, która grała w rozgrywkach hokejowych razem z mężczyznami.
Kanada po raz drugi gości zimowe igrzyska. Poprzednie odbyły się w Calgary w 1988 roku. Letnią olimpiadę zorganizował Montreal w 1976 roku.
W tegorocznej, która potrwa do 28 lutego, wystartuje prawie 2800 sportowców, w tym 47-osobowa reprezentacja Polski. Medale zostaną rozdane w 86 konkurencjach z 15 dyscyplin. Pierwszym finałem będzie konkurs skoków na obiekcie K-95. Wystąpi w nim czterech Polaków, z Adamem Małyszem na czele. Początek zaplanowano w sobotę na godz. 18.45 czasu polskiego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.