Prawosławna młodzież obchodzi w niedzielę swoje święto, przypadające w cerkiewną uroczystość Spotkania Pańskiego. Proklamowane zostało w 1992 roku przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. W tym roku jednak świąteczne nabożeństwa przeniesione są na dzień wcześniejszy, bo w poniedziałek rozpocznie się prawosławny post poprzedzający Wielkanoc.
Święto Spotkania Pańskiego upamiętnia to, iż po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.
Z okazji święta młodzieży, cerkiewne organizacje młodzieżowe organizują cykle imprez i spotkań, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. W niektórych diecezjach spotkania dyskusyjne, kuligi czy zabawy odbyły się wcześniej, na początku lutego.
Młodzież z Białegostoku chciała w niedzielę wyjechać przez Białowieżę na Białoruś, by pomodlić się tam w cerkwi i zwiedzić białoruską część puszczy. Z przyczyn organizacyjnych wyjazd organizowany przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce trzeba było jednak odwołać.
Syndesmos, który proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.