Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

Prawosławna młodzież obchodzi w niedzielę swoje święto, przypadające w cerkiewną uroczystość Spotkania Pańskiego. Proklamowane zostało w 1992 roku przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. W tym roku jednak świąteczne nabożeństwa przeniesione są na dzień wcześniejszy, bo w poniedziałek rozpocznie się prawosławny post poprzedzający Wielkanoc.

Święto Spotkania Pańskiego upamiętnia to, iż po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.

Z okazji święta młodzieży, cerkiewne organizacje młodzieżowe organizują cykle imprez i spotkań, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. W niektórych diecezjach spotkania dyskusyjne, kuligi czy zabawy odbyły się wcześniej, na początku lutego.

Młodzież z Białegostoku chciała w niedzielę wyjechać przez Białowieżę na Białoruś, by pomodlić się tam w cerkwi i zwiedzić białoruską część puszczy. Z przyczyn organizacyjnych wyjazd organizowany przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce trzeba było jednak odwołać.

Syndesmos, który proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Sobota
  noc
  -1°C Sobota
  rano
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  wiecej »