O wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej zaapelował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, wśród Polaków "daje się zauważyć niepokojący wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach".
Metropolita poznański w przekazanym PAP tekście apelu napisał, że te zjawiska można zaobserwować "tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich, a nawet w życiu rodzinnym". Podkreślił, że wzrostowi napięcia społecznego i brakowi szacunku dla osób o innych poglądach towarzyszy "brutalizacja języka, jak również pojawiające się groźby i zachowania agresywne".
Abp Gądecki napisał, że w naturze demokratycznego państwa leży "dyskusja, spór i wymiana poglądów", zaś różnice opinii i różne wizje polityczne, ekonomiczne czy społeczne "stanowią o bogactwie oraz intelektualnym potencjale naszego społeczeństwa".
"Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku. Dlatego - mając również świadomość możliwości prowokacji, w celu zniekształcania prawdziwego obrazu naszego społeczeństwa oraz zaognienia sporów - trzeba jednoznacznie potępić wszelkie akty przemocy, skierowane przeciw oponentom politycznym, przedstawicielom innych wyznań, religii oraz innych narodów" - zaznaczył hierarcha.
Przewodniczący KEP napisał też, że potępienia wymagają "wszelkie przejawy braku poszanowania najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób".
"Różnice w poglądach nie mogą przysłonić ich demokratycznego mandatu społecznego i nigdy nie usprawiedliwiają używania innych niż parlamentarnych sposobów dyskusji. Zawsze, kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość" - stwierdził hierarcha.
"U progu świąt Bożego Narodzenia, w rozpoczętym właśnie roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zwracam się do wszystkich Rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy każdy sam zaczyna się nawracać, wyrzekając się nienawiści i uprzedzeń. Chrystus wzywa: +Miłujcie waszych nieprzyjaciół!+. My nie mamy być dla siebie nieprzyjaciółmi, ponieważ - nawet wtedy, gdy myślimy inaczej - jesteśmy braćmi" - napisał abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 1983 roku, że "nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania". Życzył też, by zbliżający się czas Bożego Narodzenia był "momentem refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w mijającym roku".
"Niech będzie czasem uspokojenia emocji i podjęcia racjonalnych decyzji odnośnie do sposobu prowadzenia debaty publicznej w najbliższych miesiącach, dla dobra przyszłych pokoleń i dla dobra naszej Ojczyzny - Polski" - napisał abp Stanisław Gądecki.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.