Benedykt XVI wezwał do Watykanu irlandzkich biskupów. Papież dostanie w poniedziałek list od ofiar duchownych z żądaniem odszkodowania - pisze dla Rzeczpospolitej Zuzanna Reda z Dublina.
Zaplanowane na poniedziałek i wtorek rozmowy w Watykanie poświęcone będą skutkom skandalu pedofilskiego, który wstrząsnął Kościołem katolickim w Irlandii i nadwerężył jego reputację.
Nie do końca wiadomo, czego można się po spotkaniu spodziewać - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.
– Mam nadzieję, że zostanę wysłuchany przez papieża. Obiecał wszak pomóc irlandzkiemu Kościołowi. Wierzę, że spotkanie będzie krokiem w pewnym procesie. Nie rozwiąże jednak wszystkich naszych problemów – powiedział prymas Irlandii kardynał Sean Brady. Dr James Kelly, teolog z Trinity College Uniwersytetu Dublińskiego, jest sceptyczny:
– Spotkanie z papieżem niczego nie zmieni. Kościół to instytucja, która przetrwała 2 tysiące lat i zdarzały się w jej łonie różne skandale. Nie wierzę, by wydarzenia w Irlandii miały zatrząść jej strukturami. Na pewno nie za kadencji tak konserwatywnego papieża, jakim jest Benedykt XVI. Podejrzewam, że usłyszymy kolejne przeprosiny, ale status quo zostanie zachowane – przewiduje irlandzki teolog.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.