Chińscy archeolodzy odkryli w północnych Chinach nowe odcinki Wielkiego Muru o łącznej długości 26 kilometrów - podaje serwis internetowy China Daily.
Naukowcy prowadzący badania w terenie w ramach narodowego przeglądu reliktów kultury w Chinach, zaplanowanego na lata 2007-2011, odkryli nieznane fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego na terenie prowincji Gansu w północnej części kraju.
Jak poinformował Liang Shilin, dyrektor Muzeum Jinta w okręgu Jinta w prowincji Gansu, archeolodzy odnaleźli pozostałości 15 odcinków muru o łącznej długości 26 kilometrów oraz 3 wież-latarni, zbudowanych w okresie panowania Zachodniej Dynastii Han (206 r. p.n.e. - 24 r. n.e.).
Według archeologa Liu Yulina, odkryte fragmenty znajdują się na niezamieszkanych, pustynnych i górzystych terenach prowincji, dzięki czemu nie zostały zniszczone w wyniku późniejszej ludzkiej działalności.
Widoczne uszkodzenia powstały w wyniku czynników naturalnych - burz piaskowych i działania wody.
Zdaniem ekspertów, najnowsze znaleziska w okręgu Jinta są jednymi z najlepiej zachowanych fragmentów Wielkiego Muru, jakie powstały w okresie Zachodniej Dynastii Han.
Budowa umocnień Wielkiego Muru rozpoczęła się w Okresie Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.), a wznoszone fortyfikacje już wtedy pełniły rolę linii obronnych przed najazdami koczowniczych plemion z północy.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.