UE: Ashton w kontakcie z Sikorskim ws. Białorusi

Szefowa unijnej dyplomacji, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Catherine Ashton jest w kontakcie z ministrem spraw zagranicznych Radosławm Sikorskim ws. represji wobec Polaków na Białorusi - powiedział we wtorek jej rzecznik Lutz Guellner.

Rzecznik podtrzymał stanowisko Komisji Europejskiej wobec sytuacji Polaków, podkreślając wyrażone wcześniej "zaniepokojenie" i bronił Ashton przed zarzutami o brak reakcji na działania białoruskich władz. Odesłał do stanowiska wyrażonego w poniedziałek, m.in. w rozmowie z PAP.

"Jest z naszej strony reakcja. Udzieliliśmy wczoraj komentarza na temat sytuacji, jasno wskazując, że jesteśmy zaniepokojeni, że w naszej ocenie sytuacja jest alarmująca i że będziemy się jej przyglądać" - powiedział Guellner. Podkreślił, że baronessa Ashton jest w stałym kontakcie z Radosławem Sikorskim i nie przesądza, jakie kroki wobec Białorusi UE podejmie w przyszłości.

"Jest ważne, by przede wszystkim dokładnie zrozumieć, co się dzieje, a potem uruchomić konieczne kanały dyplomatyczne" - powiedział. Dodał, że przede wszystkim chodzi o to, by do władz w Mińsku dotarł przekaz: "jesteśmy zaniepokojeni, to zły krok, w złym momencie i w złym kierunku".

Poproszony o komentarz do sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi Guellner powiedział w poniedziałek PAP, że KE z "niepokojem" przyjęła informacje o zatrzymaniu przez białoruską milicję 40 działaczy ZPB, którzy chcieli wziąć udział w rozprawie sądowej dotyczącej Domu Polskiego w Iwieńcu. Tak samo KE odniosła się do przejęcia Domu, który stanowi prawowitą własność ZPB, a który władze białoruskie chcą przekazać lojalnemu wobec Mińska kierownictwu ZPB ze Stanisławem Siemaszką na czele.

"Te wydarzenia są dowodem eskalacji działań przeciwko polskiej mniejszości oraz stanowią regres w stosunkach UE-Białoruś" - oświadczył Guellner.

KE skrytykowała także skazanie nieuznawanej przez władze w Mińsku szefowej ZPB Andżeliki Borys na karę grzywny w wysokości ponad miliona białoruskich rubli.

"Oczekujemy, że Białoruś będzie wypełniać zobowiązania podjęte w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, dotyczące praw mniejszości narodowych" - wskazał rzecznik Ashton. Ponadto wyraził nadzieję, że Białoruś będzie przestrzegać zapisów deklaracji Partnerstwa Wschodniego z maja ub.r., w której zobowiązała się do respektowania "zasad prawa międzynarodowego i podstawowych wartości, w tym demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności".

KE zapewnia, że cały czas bardzo uważnie obserwuje rozwój wydarzeń na Białorusi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »