Benedykt XVI pragnie odwiedzić Barcelonę, aby dokonać konsekracji wznoszonej od 127 lat bazyliki Sagrada Familia – oświadczył podczas konferencji prasowej metropolita stolicy Katalonii, kard. Lluis Martines Sistach.
Zdaniem purpurata ewentualna wizyta mogła by mieć miejsce w listopadzie tego roku, kiedy ukończone zostaną prace przy wznoszeniu centralnej nawy świątyni. Opinię kardynała, który zastrzegł że plany papieskiej wizyty nie są jeszcze zatwierdzone zdezawuował, powołując się na źródła watykańskie dziennik "La Vanguardia". Gazeta informuje jednak, że są silne naciski, by papież odwiedził jeszcze w tym roku Barcelonę.
Monumentalna bazylika Sagrada Familia w Barcelonie jest jednym z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt F. de Paul Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antoniego Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 roku pod kołami tramwaju, a w krypcie w której obecnie odprawia się Msze św. pochowano jego ciało. Na niższej kondygnacji znajduje się wystawa przybliżająca historię powstania bazyliki.
Bazylika miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości.
Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę świątyni. Anarchiści, co prawda, nie zrównali świątyni z ziemią, ale zniszczeniu uległy rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego.
W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Pasji projektu J.M. Subiracha. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.
W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudíego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.