Tegoroczne szopki na Krakowskim Przedmieściu i Starówce w znacznej mierze mają tradycyjny wystrój. Jak co roku w niektórych kościołach zachwycają oryginalności i trafnością przekazu.
„W dniu dzisiejszym święte chrześcijaństwo wspomina trzy narodzenia, które każdego chrześcijanina powinny tak cieszyć i taką napełniać radością, że w szczęsnym uniesieniu winien on wyskakiwać w górę i wykrzykiwać z miłości, wdzięczności i wewnętrznej rozkoszy. A kto nie odczuwa w sobie takiego przymusu, niech się zatrwoży. Z tych trzech narodzin pierwsze i najdoskonalsze jest narodzenie Jednorodzonego, Syna, którego Ojciec niebieski rodzi w tożsamości istoty, a w odrębności Osób. Drugim dziś wspominanym jest macierzyńska płodność, która stała się udziałem dziewiczej czystości i doskonałej nieskazitelności. Trzecie polega na tym, że Bóg codziennie i o każdej godzinie w rzeczywisty i duchowy sposób rodzi się przez łaskę i miłość w każdej duszy dobrej. Te właśnie trzy narodzenia stanowią treść odprawianych dzisiaj mszy świętych” - czytamy przy żłobku zbudowanym w kościele przy Freta 10. Te słowa Jan Taulera sprzed siedmiuset lat uzupełniają ascetyczną szopkę u dominikanów. Jest ona miejscem obowiązkowym na trasie zwiedzania tegorocznych stajenek podobnie jak ruchoma szopka na Miodowej.
- W każdym roku przy tworzeniu wystroju szopki akcentujemy wydarzenia szczególnie ważne w danym momencie. W tym roku dołączyliśmy do typowego wystroju żłóbka ważne motywy dla Polski, Warszawy i Kościoła. Są to trzy setne rocznice: sto lat odzyskania przez Polskę niepodległości, stulecie powrotu kapucynów do stolicy i stulecie stygmatyzacji ojca Pio. Z okazji ponownego osiedlenia się kapucynów w Warszawie zapraszamy 28 stycznia na konferencje i Mszę Świętą do naszego kościoła - informuje o. Grzegorz Filipiuk.
Do wydarzeń rocznicowych nawiązuje również szopka w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. Matka Boża jest tu ukazana w wizerunku Czarnej Madonny, a dach stajenki ozdobiony jest zdjęciami dzieci podnoszących rączki do góry. Pod tym względem wystrój żłóbka łączy się z pomysłem, jaki został podjęty w katedrze św. Jan Chrzciciela. Stajenkę stanowi tu obraz współczesnej rodziny z kilkorgiem dzieci stojących w pokoju, w którym wisi obraz Matki Bożej i Jezusa. Podobnie jest w bazylice świętokrzyskiej. Obok szopki ustawione jest tu powiększone zdjęcie pustego okna życia, a pod nim słowa św. Jana Pawła II „Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu”.
Właśnie od bazyliki świętokrzyskiej 13 stycznia rozpocznie się bezpłatny spacer z przewodnikiem po szopkach Traktu Królewskiego, Starówki i Nowego Miasta. - Spotykamy się o godz. 10 przy stajence. Zachęcam do zabrania z sobą dzieci. Ciekawostki o szopkach wzbogacę o historie odwiedzanych miejsc i opowieści przekazane mi przez babcię. Po drodze odwiedzimy m.in. ruchomą szopkę u kapucynów i żywą przed katedrą Wojska Polskiego. Spacer potrwa ok. 3 godzin - zaprasza Krzysztof Przygoda.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.