Morawiecki: Nie ma miejsca na rasizm w Polsce; atak na 14-latkę - godny najwyższego potępienia

Nie ma miejsca na rasizm w Polsce; atak na 14-letnią dziewczynkę w Warszawie z powodu koloru jej skóry, jest godny najwyższego potępienia - napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego - zadeklarował.

W czwartek na warszawskiej Ochocie doszło do napaści na 14-letnią dziewczynkę pochodzenia tureckiego. Napastnik - jak donosiły media - miał krzyczeć: "Polska dla Polaków".

"Nie ma miejsca na rasizm w Polsce. Atak na dziewczynkę z powodu koloru jej skóry jest godny najwyższego potępienia. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego" - napisał na Twitterze premier Morawiecki.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota wszczęła śledztwo w sprawie napaści na 14-latkę. Jak poinformował w piątek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński, śledztwo prowadzone jest w sprawie "stosowania przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej". Trwa ustalanie sprawcy napaści.

Do sprawy odniósł się w piątek również szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Oświadczył, że napaść na dziewczynkę to "skandaliczna sytuacja" i nie ma akceptacji dla tego typu zachowań. Jak wskazał, wyjaśnienie tej sprawy jest "priorytetowe"; zobowiązał Komendanta Głównego Policji, aby objął działania policji w tej sprawie osobistym nadzorem.

Z relacji ojca dziewczynki wynika, że do ataku doszło gdy wracała ona ze szkoły. Łapczyński relacjonował, że podszedł do niej ok. 40-letni mężczyzna i zwrócił się do niej używając "słów wskazujących na niechęć z powodu przynależności narodowej". "Dopuścił się też wobec 14-latki zachowania o znamionach co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej" - powiedział prokurator.

Zastrzegł, że na tym etapie śledztwa, z uwagi na jego dobro, prokuratura nie będzie ujawniać żadnych szczegółów dotyczących przebiegu zdarzenia. "Dopóki pokrzywdzona nie zostanie przesłuchana i nie uzyskamy od niej procesowej relacji, nie informujemy o przebiegu zdarzenia, w tym (o) szczegółach zachowania sprawcy, ani odniesionych przez 14-latkę obrażeniach. Mogę jedynie powiedzieć, że są to powierzchowne obrażenia naskórka" - dodał Łapczyński.

Poinformował też, że prokurator skierował już do sądu wniosek o przesłuchanie dziewczynki. Zgodnie z przepisami pokrzywdzone dziecko do lat 15 przesłuchuje na posiedzeniu sąd. "Czekamy na informację o terminie takiego posiedzenia" - dodał Łapczyński.

Dziewczynka o ataku w pierwszej kolejności powiadomiła swojego ojca. Ten zabrał ją do szpitala, gdzie przeprowadzono badanie lekarskie. Następnie sprawę zgłosili na policji.

W czwartek portal warszawa.naszemiasto.pl donosił, że napastnik podczas ataku krzyczał "Polska dla Polaków".

 

«« | « | 1 | » | »»
 • max
  06.01.2018 00:31
  Wszędzie znajdą się osoby którym będzie przeszkadzać ktoś o odmiennym kolorze skóry, czy przynależny do innej grupy społecznej, z innymi poglądami politycznymi czy religijnymi czy osoba inaczej wyglądająca np. rudzi czy okularnicy lub osoby chore czy biedne. Już niestety od dziecka ludzie są karmieni czy to w telewizji czy przez rówieśników czy w zaślepionych rodzinach, niechęcią do odmienności. Zaczyna się już od szkoły gdzie dzieci z biednych rodzin które często nie ubierają się tak jak nakazuje telewizja i sieci handlowe są wyśmiewane często bite czy po prostu są odsuwane. Nawet nauczyciele, pedagodzy nie widzą gdzie jest problem i winą obarczają osobę atakowaną i bronią napastników. Podobnie jest w życiu dorosłych gdzie pracodawcy wolą zatrudnić osobę nawet gorzej wykształconą ale majętną z której będą mieli jakiś pożytek układy czy wspólny język niż osobę biedną. Jakoś nie słyszałem żeby premier w takiej sytuacji kiedyś interweniował a przecież znęcanie się w szkole czy w pracy, dyskryminacja, wyrzucenie z pracy z powodu biedy czy odmiennych poglądów, religii lub choroby nie jest lepsze od zaatakowania czy to słownego czy fizycznego na ulicy. Dlaczego pan premier nie interweniuje kiedy osoby publiczne często należące do mniejszości ateistycznej lub innego wyznania mówią o Katolikach że to ciemnogród, że wierzą w zabobony, a rodzinę z dziećmi nazywają patologią? Gdy bezdomnego wyrzuca się z autobusu jak śmiecia bo nieładnie pachnie (zdarza się że pasażerowie dzwonią na policję bo im nieprzyjemny zapach przeszkadza) lub człowieka z mieszkania bo nie ma na podniesiony czynsz? Jak psa się wyrzuci to podnosi się krzyk, można trafić do więzienia, ale człowieka można wyrzucić bez żadnych konsekwencji i rzadko ktoś pochyla się nad jego osobą. Takich przykładów można by mnożyć. Tylko czy tutaj jest potrzebna interwencja premiera czy raczej zmiana ludzkich serc, większej wrażliwości na drugiego człowieka, empatii? Niestety niesprawiedliwości, krzywd jest wiele a mówi się tylko wybiórczo o niektórych.
 • Gość
  07.01.2018 12:15
  Co rasistowskiego jest w zdaniu "Polska dla Polaków" ? Polacy nie są rasą. Rasizm byłby w "coś tam tylko dla białych" bądź odpowiednio "czarnych" czy "żółtych".
 • kskiba19
  08.01.2018 22:14
  Jak nie ma miejsca na rasizm, jak jest: skoro ta sprawa ma być traktowana inaczej niż normalna sprawa pobicia.
 • czekający
  10.01.2018 15:38
  Jakoś nie mogę znaleźć na stronie GN informacji o Pobiciu Polakow przez pijanych Ukraińców: https://wawalove.wp.pl/grupa-ukraincow-pobila-polakow-na-krakowskim-przedmiesciu-byli-pijani-i-agresywni-6207770398083201a. To nie było żadne otarcie domniemane naskórka, ale rzeczywiste pobicie. Tak samo nie słyszę głosu potępienia ze strony premiera Morawieckiego, a przecież był tak szybki w potępianiu domniemanego incydentu z dziewczynką jako rasistowskiego. Jednak okazuje się, że dziewczynka jest z pochodzenia Polką i ma jasną karnację skory. No nic, czekamy na reakcję premiera i informację w GN.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Sobota
  dzień
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  wiecej »