Powstanie Komitet Pomocy Polakom na Białorusi

W sobotę w Warszawie ma powstać Komitet Pomocy Polakom na Białorusi - poinformował PAP Marek Bućko, b. zastępca ambasadora RP na Białorusi, członek Grupy Inicjatywnej . Zadaniem Komitetu ma być wsparcie naszych rodaków na Białorusi.

Komitet mają utworzyć senatorowie, posłowie, działacze organizacji pozarządowych z Polski i przedstawiciele organizacji polonijnych z zagranicy.

Celem Komitetu jest - według Grupy Inicjatywnej - wsparcie Polaków na Białorusi w obliczu obecnej fali szykan ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, także zebranie środków na kontynuację działalności Związku Polaków na Białorusi w sytuacji zaboru związkowego mienia przez białoruskie władze. Komitet będzie pozyskiwał fundusze na ten cel poprzez zbiórkę publiczną.

Do Grupy Inicjatywnej wchodzą: Agnieszka Romaszewska, Emilia Chmielowa, Eliza Dzwonkiewicz, Joanna Kędzierska, Marek Bućko, Michał Dworczyk, Radosław Poraj-Różecki, Tomasz Pisula.

Według Michała Dworczyka z zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, do Komitetu miałyby wejść osoby związane z Fundacją Pomocy Polakom na Wschodzie, Fundacją Wolność i Demokracja, telewizją Biełsat oraz Polskim Radiem dla Zagranicy.

Jak powiedział Dworczyk, inicjatorzy zaprosili do udziału w Komitecie członków sejmowej i senackiej komisji zajmujących się kontaktami z Polakami za granicą. "Mamy pozytywne odpowiedzi od wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego, wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Łukasza Abgarowicza oraz wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adama Lipińskiego" - zaznaczył.

W poniedziałek milicja białoruska zatrzymano 40 działaczy Związku Polaków na Białorusi, którzy jechali na wstępną rozprawę sądową dotyczącą Domu Polskiego w Iwieńcu. Szefowa ZPB Andżelika Borys została skazana na karę grzywny - ponad milion białoruskich rubli (ok. 1 tys. złotych). Trzem innym czołowym działaczom ZBP - wiceprezesowi Związku Mieczysławowi Jaśkiewiczowi, prezesowi Rady Naczelnej Andrzejowi Poczobutowi i rzecznikowi ZPB Igorowi Bancerowi - wymierzono za udział w demonstracji w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu po 5 dni aresztu.

W środę sąd w Wołożynie przekazał ostatecznie Dom Polski w Iwieńcu uznawanemu przez Mińsk Związkowi Polaków na Białorusi, którym kieruje Stanisław Siemaszka. Jeszcze przed rozprawą znów zatrzymanych zostało 30 działaczy ZPB udających się do Wołożyna, w tym samą Borys, która była przez dyrektor Domu Polskiego Teresę Sobol zgłoszona jako świadek w sprawie.

W środę również specjalną uchwałę potępiającą działania władz białoruskich wobec działaczy ZPB przyjął Sejm. Posłowie wezwali też w uchwale Białoruś do poszanowania praw człowieka i obywatela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
17°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
wiecej »