Aby przemieniać ludzi, trzeba im przywrócić nadzieję w Bogu – czytamy w wielkopostnym przesłaniu kenijskiej komisji Iustitia et Pax. – Wielu ludzi, pogrążonych w samolubstwie i chciwości, nie jest jednak zainteresowanych prawdą. Stąd konieczna jest odnowa wiary w Chrystusa.
Komisja opracowała pięciotygodniowy program formacyjny dla Kościoła w Kenii, który ma pomóc w uleczeniu sytuacji społecznej doprowadzając do rozwiązania konfliktów wewnętrznych.
Niepokojącym jest fakt, że 10 mln obywateli Kenii doświadcza długotrwałego głodu, dlatego biskupi zachęcają, by od tematu bezpieczeństwa i wyżywienia rozpocząć wielkopostną refleksję. Wiele osób uważa, że przemoc ma swoje korzenie w ubóstwie, jednak nie jest to prawdą – stwierdza Komisja Iustitia et Pax. Doświadczenie uczy, że przemoc oraz działalność przestępcza dotyczą wszystkich warstw społeczno-ekonomicznych. Wszyscy natomiast ludzie potrzebują bezpiecznych warunków godnego życia i nadziei. Przestańmy też obwiniać biednych za wszystkie działania przestępcze – apelują kenijscy biskupi. Kolejnym palącym problemem jest projekt krajowej konstytucji. Ustawa zasadnicza ma odzwierciedlać aspiracje i pragnienia wszystkich społeczności w Kenii, a nie tylko uprzywilejowanych grup. Następny punkt refleksji to katolickie zaangażowanie na rzecz środowiska. Ma ono ukazywać, że jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni, traktujemy je jako dar Stwórcy i roztropnie korzystamy z zasobów naturalnych – piszą biskupi. Na zakończenie przewidziano refleksję nad uzdrowieniem i pojednaniem narodowym. Wszyscy doświadczyliśmy konfliktu i zranień, dlatego konieczne jest przyznanie naszej winy i szukanie przebaczenia – zaapelowali kenijscy biskupi.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.