W 59 proc. polskich rodzin jest zwyczaj uczestniczenia w drodze krzyżowej. To o 4 proc. więcej niż w 1998 roku. Takie wyniki przynoszą badania Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, do których dotarła Rzeczpospolita.
W mniej niż połowie polskich rodzin (40 proc.) kultywuje się udział w nabożeństwie gorzkich żali. Natomiast ścisłego postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek przestrzega się w 82 proc. rodzin.
- Przywiązanie do wielkopostnych praktyk religijnych jest wyraźną cechą polskiego katolicyzmu – mówi ks. prof. Sławomir H. Zaręba z Instytutu Socjologii UKSW. Przekaz jest silniejszy w społecznościach tradycyjnych, czyli bardziej na wsi niż w mieście.
Jak podkreśla Ewa Czaczkowska, uczestników sondażu nie pytano jednak o osobisty udział w wielkopostnych nabożeństwach, ale o to, czy w rodzinie przestrzegane są praktyki i zwyczaje religijne tego okresu liturgicznego. Takie bowiem pytanie zadano w 1998 r. w badaniach pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. „Wynik porównania badań jest zaskakujący. W ciągu 11 lat niewiele się zmieniło w przestrzeganiu praktyk i zwyczajów wielkopostnych” - czytamy.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.