Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem KE Junckerem

W Brukseli po godz. 20 we wtorek rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To pierwsze tego typu dwustronne spotkanie z szefem KE, odkąd władzę w Polsce przejęło PiS.

Rozmowy Morawieckiego z Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem mają dotyczyć zarówno kwestii praworządności, jak i relacji Warszawa-Bruksela. Według rzecznika KE Margaritisa Schinasa w trakcie spotkania poruszone mają zostać tematy europejskie, agenda liderów i główne nadchodzące wydarzenia europejskie.

Po zakończeniu spotkania po godz. 22 w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE odbędzie się konferencja prasowa premiera Morawieckiego.

Na początku roku szef polskiego rządu mówił, że ma nadzieję, iż polski rząd przekona do swoich rozwiązań dotyczących reformy sądownictwa "przynajmniej znaczną część opinii publicznej nawet w UE". Mówiąc o reakcjach międzynarodowych na reformę sądownictwa w Polsce, dodał, że "wierzy w dialog, w rozmowę, w wyjaśnienie".

Z kolei w poniedziałek szef KE podkreślał, że kierowana przez niego instytucja nie prowadzi "wojny" z Polską, chce jednak, by jej obawy były traktowane poważnie.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił natomiast, że w dialogu z KE nie chodzi o ustępstwa, lecz o przedstawianie racji, które stoją za zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

Szymański oświadczył w rozmowie z PAP, że kontrowersja dotycząca reform wymiaru sprawiedliwości trwa dwa lata, więc nie należy spodziewać się nagłych zwrotów w tej sprawie. Wiceszef MSZ podkreślił ponadto, że relacji Warszawy i Brukseli "nie można sprowadzać tylko i wyłącznie do sporu o kształt polskich reform".

Rzecznik Komisji Europejskiej oświadczył we wtorek, że KE chce się zaangażować w dialog z nowym polskim rządem, a przyjęcie przez premiera Morawieckiego zaproszenia na spotkanie w Brukseli ocenił jako "dobry początek".

Rozmowa premiera z szefem KE będzie pierwszym dwustronnym spotkaniem tego typu, odkąd władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Poprzednia szefowa rządu Beata Szydło nie miała dwustronnego spotkania z Junckerem, nie licząc rozmów na marginesie szczytów unijnych.

Komisja Europejska zadecydowała w drugiej połowie grudnia 2017 roku o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego i dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności. Po ogłoszeniu tej decyzji szef KE zaprosił premiera Morawieckiego do Brukseli w celu kontynuacji rozmowy rozpoczętej na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  09.01.2018 21:10
  Ośmiorniczki będą?
  Kosztowna kolacja. Nie mogli sobie przez Skype'a pokonferować? Przynajmniej jeden drugiemu i trzeciemu by w trunki i zakąski nie zaglądał.
 • mee...
  09.01.2018 21:21
  Powrot do "normalnosci"...Jak za Tuska, ba w koncu to doradca Tuska i bywalec u Sowy.
 • max
  09.01.2018 21:57
  Czy teraz KE za każdym razem jak będzie chciała się pozbyć niewygodnego nieposłusznego ministra, będzie wchodziła z nami w spór i to będzie skutkować dymisją? Pan premier się zmienił to tylko nasiliło ataki, nikt z KE nie myśli o dogadywaniu się czy zmianie podejścia, oni chcą przeforsować zamianę władzy w Polsce i jak widać skutecznie. Pozbyto się najbardziej patriotycznie nastawione osoby w rządzie pana ministra Macierewicza i Szyszkę i niewygodnego ministra Waszczykowskiego. Nie można zajmować się jedynie gospodarką i jednocześnie podcinać główne fundamenty tego rządu. Inaczej wszystko się rozleci.

  Nie dziwie się że postawa pana Juneckera zmieniła się gdy to widzi. A pan Morawiecki po tak burzliwym dniu nie powinien jeździć na takie rozmowy bo widać po zdjęciach że jest zmęczony, nie czuje się pewnie, a Bruksela to wykorzysta. Człowiek przemęczony, zestresowany nie będzie bronić stanowczo polskiego interesu a tylko taka postawa jest skuteczna nie kłanianie się i ustępstwa. Dodatkowo taka wizyta niedobrze wygląda po tak drastycznych zmianach w rządzie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  wiecej »