Studnia św. Stanisława Kostki dla Ugandy

Jedną z inicjatyw, jaką łódzka parafia katedralna inauguruje obchody Roku św. Stanisława Kostki, jest budowa w Ugandzie studni, która będzie nosiła imię świętego Polaka. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci młodego jezuity, stąd Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała, że rok 2018 r. będzie Rokiem św. Stanisława Kostki.

- Chcemy rozpocząć ten szczególny rok, budując studnię w Ugandzie – mówi KAI ks. prał. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii. - Jesienią gościliśmy w naszej katedrze ks. Davida Okullu z diecezji Gulu, z którym ustaliliśmy, że nowa studnia zostanie wykopana na terenie jego diecezji i będzie nosiła imię św. Stanisława Kostki – dodaje proboszcz.

Ksiądz David Okullu jest założycielem organizacji Solidarity for Rural Development (SORUDEO), wspierającej projekty rozwojowe na północy Ugandy. Jest proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w miejscowości Pabo. Odwiedził Polskę w październiku 2017 r. na zaproszenie Fundacji Razem dla Afryki, inicjatora akcji pomocowej. 

Fundacja Razem dla Afryki Zapraszamy do Pabo

W niedzielę 14 stycznia ks. prał. Ireneusz Kulesza poświęcił tabliczkę pamiątkową, która zostanie zamontowana przy wykopanej studni we wsi należącej do Pabo.

- Budując studnię św. Stanisława, myślimy o tym, że będzie on patronował młodym Ugandyczyjkom, którzy będą czerpać wodę, ale będzie to także piękny znak naszej duchowej łączności z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo tam, gdzie jest studnia – woda, tam jest życie, tam jest szkoła, tam jest kościół, tam jest wspólnota ludzi – podkreśla ks. Kulesza.

Tabliczka w najbliższych dniach zostanie przekazana na ręce ks. Davida Okullu, który tam, na miejscu, przybliży mieszkańcom postać młodego świętego z Polski. 

Podczas październikowej wizyty w naszym kraju ugandyjski kapłan odwiedził również parafie: św. Maksymiliana w Oświęcimiu (czytaj: Otwarte serca), św. Wojciecha w Koszalinie (czytaj: Woda do patrzenia) oraz św. Andrzeja w Starym Ujeździe (Opolskie, czytaj: Dołączcie do naszej walki). Wszędzie otrzymał hojne wsparcie dla prowadzonych inicjatyw. Kolejne studnie również będą nosić imiona świętych.

Fundacja Razem dla Afryki Budujemy studnię w Ugandzie

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFRYKA, POMOC, UGANDA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
6°C Piątek
wieczór
wiecej »