Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz z pierwszą wizytą zagraniczną (1 marca) uda się do Brukseli. Dopiero kolejną (5 marca) będzie wizyta w Moskwie
Janukowycz spotka się w Brukseli z Hermanem Van Rompuyem, Jose Barroso , Catherine Ashton i Jerzym Buzkiem. Eksperci oceniają, że rozmowy będą dotyczyły kwestii dostarczania gazu do UE i sporów rosyjsko-ukraińskich na tym tle, a także reform gospodarczych w tym kraju. Unia - ich zdaniem - będzie kusić perspektywą ustanowienia w odległej perspektywie systemu bezwizowego i wsparciem dla zatwierdzenia pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (610 mln euro)
Amanda Paul z rukselskiego European Policy Centre uważa, że wybór miejsca pierwszej oficjalnej wizyty wskazuje zamierzony kierunek polityczny nowego prezydenta (do Moskwy Janukowycz udaje się dopiero 5 marca). "Nie sądzę też, żeby Rosja się z tego powodu oburzała. Janukowycz jest zdolny do przeprowadzenia w kraju reform, które pomogą mu przygotować się do ewentualnego członkostwa. Sądzę, że ta prezydentura naprawi błędy poprzedniej" - powiedziała PAP ekspertka.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.