Klub PiS zaapelował w poniedziałek, by Sejm zajął się ich projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 5. Joanna Kluzik-Rostkowska zauważyła, że zbliża się termin zgłaszania dzieci do przedszkoli, a dla wielu z nich w placówkach może zabraknąć miejsc.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka zwrócił uwagę, że można już zgłaszać dzieci do przedszkoli na kolejny rok szkolny i - w jej ocenie - może się zdarzyć podobnie jak w ubiegłych latach, że w bardzo wielu miejscowościach miejsc w przedszkolach dla dzieci nie będzie.
Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że PiS złożył projekt ustawy o nowoczesnych formach opieki nad dziećmi do piątego roku życia w sierpniu 2008 r. Zgodnie z nim m.in. osoby prywatne i instytucje prywatne, tj. banki, mogłyby prowadzić np. zespoły lub punkty przedszkolne. Jak zauważyła posłanka, minęło ponad półtora roku i "do dzisiaj projekt nie doczekał się nawet numeru druku".
"Chodzi o to, aby kilkaset tysięcy rodziców miało większą szansę na opiekę nad dziećmi" - przekonywała.
Jak mówiła, sejmowi legislatorzy pytali m.in. o źródła finansowania dla tego projektu; PiS na pytanie to odpowiedział. Następnie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zadało prawie takie samo pytanie. "I tak się bawimy od półtora roku" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.
Zauważyła także, że resort pracy przygotowuje podobny projekt, który jednak - jak powiedziała - bardziej skupia się na opiece nad dziećmi w żłobku.
Projekt PiS definiuje i tworzy ramy prawne dla funkcjonowania różnych form opieki nad małymi dziećmi. Wśród nich wyróżniono: grupy weekendowe, zespoły lub punkty przedszkolne, grupy żłobkowe, grupy zabawowe, świetlice dziecięce, instytucję "dziennego rodzica", mikrogrupy przedszkolne.
Placówki takie mógłby prowadzić samorząd lokalny, administracja państwowa (urzędy, wyższe uczelnie), organizacje pozarządowe, osoby prywatne i instytucje prywatne, takie jak banki, zakłady pracy, instytucje handlowe. Powinny być one położone blisko miejsca zamieszkania dziecka.
"W projekcie regulujemy kto tymi dziećmi ma się zajmować, ilu powinno być opiekunów, czy potrzebne jest zaplecze. Gdy to jest to grupa edukacyjna, nie potrzebna jest na przykład kuchnia, a wystarczy kącik, gdzie można rozlać soczek i dać dzieciom kanapki" - mówiła Kluzik-Rostkowska.
Według projektu tego rodzaju placówki zdobywałyby certyfikaty, które umożliwiałyby skuteczniejszą konkurencję na rynku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.