Papież: Bez kultu Matki Bożej wiara może stać się piękną bajką

Papież Franciszek odprawił w niedzielę rano mszę w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, gdzie znajduje się czczony przez rzymian obraz Salus Populi Romani, czyli patronki mieszkańców. Bez kultu Maryi wiara może stać się piękną bajką - ostrzegł.

Bazylika ta jest szczególnie ważnym miejscem dla Franciszka. Od początku pontyfikatu odwiedził ją 59 razy. Modli się tam zawsze przed ważnymi wydarzeniami w Kościele, a także przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu.

Archiprezbitrem Santa Maria Maggiore jest były przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

W homilii papież powiedział: "Jesteśmy tu, jako lud Boży w drodze, by zatrzymać się w świątyni Matki. Jej obecność czyni z tej świątyni dom rodzinny nas, dzieci".

"Razem z kolejnymi pokoleniami rzymian uznajemy w tym matczynym domu nasz dom, w którym można znaleźć pokrzepienie, pocieszenie, opiekę, schronienie" - dodał.

"Lud chrześcijański zrozumiał od samego początku, że w trudnościach i w godzinie próby należy zwrócić się do Matki" - mówił Franciszek.

Podkreślił, że kult Matki Bożej nie jest "opcjonalny". "To nie duchowe dobre maniery"; "to testament Chrystusa" - zaznaczył.

"Wielkim zagrożeniem dla wiary jest życie bez Matki, bez opieki i pozwalanie na to, abyśmy w życiu byli niesieni jak liście na wietrze" - ostrzegł papież.

Jak stwierdził, oddalenie od Matki Bożej oznacza utratę tożsamości dzieci Boga, a "wiara może stać się piękną bajką z innych czasów".

Franciszek zachęcił wiernych, by patrzyli z czułością na obraz Matki Bożej, który "wyszedł właśnie ze szpitala". Tak przywołał jego odrestaurowanie w pracowniach w Watykanie.

Od tygodnia wewnątrz bazyliki Matki Bożej Większej działa nowy system oświetlenia, który w sugestywny sposób ukazuje między innymi jej sufit, udekorowany złotem, przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba.

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  28.01.2018 13:19
  To, ze o Bogu wiemy, ze istnieje, ze to wszystko stworzyl, ze poslal Syna poprzez cialo by stal sie czlowiekiem...to jeszcze nie jest wiara...a jest to Slowo i jezeli w Slowie trwac bedziemy bez odchylek, ktorych pelny jest swiat za sprawa zwodziciela...to wiare poprzez Ducha moza dostapic, ktora jest biela i jasnoscia bez skazy czy watpliwosci, ktora nie zna podzialow jest widzialna i dotykalna, bo od Ojca w niebie pochodzi.
 • Anonim
  28.01.2018 16:03
  Kult Maryi sprzeciwia się nie tylko Biblii, ale także tradycji pierwszych dziesięcioleci Kościoła i ten kult dopiero można nazwać bajką, czyli zmyśleniem. Zwłaszcza tytuły Maryi są świętokradztwem. Krzyż Chrystusa, Jego Krew i Zmartwychwstanie są rękojmią odpuszczania grzechów. A gdzie jest odpuszczenie grzechów, tam jest i życie wieczne, i zbawienie. - Franciszek, jak to Franciszek - raz powie to, raz tamto. Przywykliśmy...
 • Anonim
  28.01.2018 16:19
  Poza tym zastanówmy się nad implikacją słów papieża: załóżmy że zwastujemy tylko Chrystusa i to ukrzyżowanego, jak chce tego ap. Paweł - to nie wystarczy?! Czyli co? Święty Paweł zwiastował nam "bajkę", a jego listy w Nowym Testamencie (i innych apostołów, którzy nawet nie zająkną się o Maryi, św. Jana nie wyłączając) są tylko zbiorem bajek? Zaprawdę, daleko zaszło, że takie rzeczy mówi papież... Tylko ktoś, kto nie docenia Chrystusowego dzieła zbawienia może słuchać Franciszka bez wzburzenia.
 • Anonim
  28.01.2018 16:33
  Przepraszam, jeszcze jedno. Pomyślmy, jak bardzo ten papież traci czas. Jak wiele innych, ewangelicznych, prawdziwych słów o Chrystusie i życiu, które On niesie, można by powiedzieć zamiast tego, co mówi Franciszek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  18°C Sobota
  wieczór
  wiecej »