CBA zatrzymało dwóch lekarzy

Funkcjonariusze CBA zatrzymali we wtorek dwóch warszawskich lekarzy podejrzanych w śledztwie dotyczącym korupcji i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej. Jeden z lekarzy usłyszał zarzut w związku ze sprawą producenta filmowego Lwa R.

Zatrzymani to lekarze-radiolodzy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - Andrzej P. i Jarosław R. Obu zarzuca się przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej. Grozi im kara do 10 lat więzienia - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert.

Obaj zostali zatrzymani we wtorek rano w Warszawie przez CBA. Obecnie są przesłuchiwani w Prokuraturze Apelacyjnej w Łodzi. W środę śledczy zdecydują, czy wystąpić do sądu o ich aresztowanie.

Andrzejowi P. prokuratura przedstawiła w sumie 11 zarzutów przyjęcia łapówek; w sumie miał przyjąć 6,7 tys. zł. "Jeden z zarzutów dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej w związku z badaniem Lwa R." - powiedział Szubert.

Drugi z lekarzy - Jarosław R. - usłyszał cztery zarzuty przyjęcia łapówek na łączną kwotę 3,5 tys. zł. Obaj lekarze - według prokuratury - w latach 2004-2006 mieli przyjmować korzyści majątkowe od osób, które ubiegały się o odroczenie wykonania kary. Obaj są specjalistami od kręgosłupa. Zdaniem śledczych, są dowody, że co najmniej w kilku przypadkach wykonując badania kręgosłupa wydawali opinie poświadczając nieprawdę w dokumentacji medycznej.

To kolejne osoby zatrzymane w prowadzonym przez PA w Łodzi śledztwie w sprawie korupcji, płatnej protekcji i fałszowania dokumentacji medycznej, na podstawie której sądy decydowały o odraczaniu wykonania kar lub nieosadzaniu w aresztach osób podejrzanych o popełnienie przestępstw - także gangsterów.

Osoby zamieszane w ten proceder, powołując się na wpływy w instytucjach wymiaru sprawiedliwości i zakładach opieki zdrowotnej - zdaniem śledczych - obiecały osobom, które miały np. trafić do więzienia, pomoc w odroczeniu wykonania kary. W tym celu korumpowano lekarzy, którzy za łapówki tworzyli fikcyjne dokumentacje medyczne czy fałszywe opinie lekarskie.

W sumie zarzuty w tej sprawie usłyszało już 27 osób. Wśród nich są m.in. Lew R. i jego syn Marcin R. i adwokaci Andrzej W., Andrzej P. oraz Robert D. Większości z nich grożą kary do 10 lat więzienia.

Lew R. i jego syn Marcin są podejrzani m.in. o wręczenie łapówki i organizowanie fałszywych dokumentów o stanie zdrowia, które miały uniemożliwić odbycie producentowi kary 2,5 lat więzienia za pomoc w płatnej protekcji wobec Agory. Obaj przebywali w areszcie pół roku - Lew R. wyszedł po wpłaceniu pół mln zł kaucji; wobec jego syna stołeczny sąd uchylił areszt bez żadnych innych środków zapobiegawczych. Za kaucją w wysokości po 200 tys. zł z aresztu wyszli także adwokaci Robert D. i Andrzej P.

W śledztwie tym podejrzani są także byli obrońcy Lwa R. - Marek Małecki i Piotr Rychłowski. Prokuratura zarzuca im utrudnianie postępowania karnego z 2005 roku związanego z wnioskiem o odroczenie wykonania kary orzeczonej wobec Lwa R. Adwokaci nie przyznają się do zarzucanego czynu. Uważają, że działali zgodnie z prawem i wypełniali swoje obowiązki adwokackie, czyli działali na rzecz klienta. Grozi im kara do 5 lat więzienia. Byli oni zawieszeni przez prokuraturę w prawie wykonywania zawodu, ale w grudniu ub. roku łódzki sąd uchylił tę decyzję.

Szeroko zakrojone śledztwo - według prokuratury - opiera się na zeznaniach świadka koronnego Konrada T., który przez lata miał załatwiać fikcyjne zwolnienia lekarskie i tworzyć fałszywą dokumentację medyczną. Są też zeznania innych osób i analizy dokumentacji medycznej, zabezpieczonej w wielu placówkach służby zdrowia na terenie całego kraju. Według prokuratury sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.

Całe śledztwo jest przedłużone do sierpnia tego roku. Prokuratura zamierza jednak w ciągu najbliższych miesięcy zakończyć postępowanie w wątku Lwa R. i osób z nim związanych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
11°C Wtorek
noc
8°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »