"Sieci": Jak wrobili gen. Błasika

Tygodnik "Sieci" dotarł do nagrania z ostatniego posiedzenia tzw. komisji Millera badającej katastrofę w Smoleńsku. Do ostatnich minut toczone są absurdalne spory, jak zapisać w raporcie to, co nie daje się udowodnić - pisze gazeta.

"Jest 25 lipca 2011 r. Tego dnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przyjmuje raport końcowy z badania katastrofy w Smoleńsku. Zanim to nastąpi, odbywa się dyskusja nad kilkoma newralgicznymi punktami tego dokumentu" - pisze tygodnik. Podkreśla, że w tej sprawie "centralną postacią jest szef komisji, jednocześnie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller".

"Komisja deliberuje nad istnieniem zasady +cichego kokpitu+ (ostatecznie dochodząc do wniosku, że takowa nie istnieje), powinnościami rosyjskich kontrolerów i wieloma innymi kwestiami. Konsensusu brak. Nie byłoby to aż tak niepokojące, gdyby nie fakt, że mówimy nie o starcie działania komisji, lecz jej ostatnim posiedzeniu. Zrezygnowany Miller w pewnym momencie załamuje ręce: +Właściwie możemy zacząć pracę od początku+" - czytamy.

Tygodnik podkreśla, że "szef komisji domaga się stanowczej decyzji co do jednej z głównych tez narracji MAK i ówczesnego obozu władzy". "Albo jest zasada cichego kokpitu, która obowiązuje poniżej pewnej granicznej wysokości - co oznacza, że powyżej nie obowiązuje; co oznacza, że wolno wchodzić do kokpitu - albo w ogóle nie przywoływać.... Ja czegoś nie rozumiem z tą zasadą" - mówi Miller. Członek komisji kpt. Wiesław Jedynak odpowiada: "To znaczy, że jak zwykle dobre chęci brukują piekło i za dużo chcieliśmy dobrego tutaj przekazać. Prawda jest taka, że w wojsku nie obowiązują żadne tego typu zasady, w związku z czym możemy ten akapit wyrzucić".

Inną rozmową przytaczaną przez tygodnik jest dyskusja na temat tego, czy gen. Błasik w momencie katastrofy był w kabinie.

Niezidentyfikowany głos pyta: "Na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że pan generał Błasik był w kabinie?". Członek komisji Maciej Lasek odpowiada: "Na podst... tutaj jest później, jest to dalej...".

"To jest dalej, ale ta podstawa jest wątpliwa z przyczyny prostej: każdy z nas wie, jak wygląda Tu-154 i przedział przed wejściem, że tak powiem, do kabiny. Jeżeli ktoś stał na przykład w przejściu, przykładowo, to w momencie uderzenia i jechania, że tak powiem, gwałtownego hamowania, przecież normalną sprawą jest, że jeżeli jestem w korytarzu, to znajdę się natychmiast w części czołowej i wpadnę do kabiny" - kontynuuje osoba, której tożsamości nie ustalono.

"Tak, ale zostało wykazane, rozpoznany głos z CVR należący do Błasika. Co prawda nie ma wyjaśnienia, jak został rozpoznany, ale myślę, że tutaj Sławek nam wyjaśnisz, to i ten punkt zostanie wykreślony, bo..." - mówi Lasek.

Autor tekstu informuje, że głos generała Błasika zidentyfikował pułkownik Wiesław Kędzierski. Tygodnik przytacza jego zeznania pod rygorem odpowiedzialności karnej z 26 kwietnia 2012 r.

"Niekiedy, sporadycznie, gdy byłem obecny w laboratorium, gdzie pracowano nad odsłuchem, słyszałem fragmenty nagrania z rejestratora głosu. Mogę powiedzieć, że barwa jednego z zarejestrowanych głosów była moim zdaniem głosem generała Błasika. Z tego, co pamiętam, podzieliłem się tym swoim spostrzeżeniem, to znaczy stwierdziłem, że że słyszany przeze mnie głos na tym nagraniu był głosem generała Błasika. Nie pamiętam, jakie słowa były wypowiedziane. Pamiętam, że nagranie to było puszczone w lekko zwolnionym tempie. Pamiętam jednak, że rozpoznałem brzmienie głosu Andrzeja Błasika po specyficznym, niskim tonie [...] Na zadane pytanie zeznaję, że ja swoje spostrzeżenie co do odtwarzanego głosu powiedziałem po polsku. Ja nie kierowałem tej wypowiedzi do nikogo, w zasadzie można powiedzieć, że ja powiedziałem to do siebie" - stwierdza w zeznaniu pułkownik.

«« | « | 1 | » | »»
 • romanw
  29.01.2018 20:28
  Ja nie mogę się doczekać kiedy w końcu poznamy prawdę. A przy okazji pytanie czy były przewodniczący podkomisji smoleńskiej Pan Berczyński nadal ma przelewane wynagrodzenie na konto w USA?
 • 1
  29.01.2018 21:05
  zaloga bez waznych licencji wylatuje z Warszawy.Melduja o tym dowodcy ten nakazuje lot.Bez przygotowania i bez nalezytego wypoczynku .Rosjanie melduja,ze w Smolesku mgla zalecaja odejscie na zapasowe lotnisko.Potwierdza to polska zaloga ,ktora wczesniej bez pozwolenia lamiac przepisy i zakaz z wiezy jednak laduje.To samo proboje nastepna zaloga.Bez widocznosci blednie odczytuje wysokosc,nie reaguje na trzykrotne ostrzezenia systemu nakazujace podniesienie samolotu zmierza ku zagladzie.Slychac uderzajace krzaki o kadlub samolotu ,ostatnie przeklenstwa pilot juz wie i daje pelna moc,za pozno, i krzyk przed smiercia.Zadnych wybuchow.Zadnych ingerencji z zewnatrz...ile razy mozna pwtarzac oczywiste fakty? Jak dlugo bedziecie sie zapierac w klamstwie? Odczytow z czarnych skrzynek nie podwazyl nawet Macierewicz.Jak dlugo jeszcze bedziedzie oskrzac niewinnych ludzi o zbrodnie?Gdzie wasze sumienia?
 • Janek
  29.01.2018 21:59
  Z nagrań wynika, że w kokpicie był ktoś oprócz członków załogi, kto wygłaszał fachowe opinie, odczytywał przyrządy i komentował sytuację. Na pokładzie był tylko jeden taki człowiek, był to gen. Błasik.
 • Kuba
  30.01.2018 10:10
  To morderstwo woła o pomstę do Nieba, podobnie jak ślepota tych, którzy wierzą w bzdury niezgodne z prawami fizyki. Ciemny lud wszystko kupi, nawet jakby to góra miała rozpaść się od brzozy. Ignorancja i zła wola pozwala zbrodniarzą pozostawać na wolności.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  21°C Sobota
  wieczór
  20°C Niedziela
  noc
  26°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »