Benedykt XVI złoży wizytę w Hiszpanii 6 i 7 listopada - ogłosił w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Papież odwiedzi sanktuarium w Santiago de Compostela i Barcelonę.
Według zapowiedzi watykańskiego rzecznika, który tym samym potwierdził niedawne doniesienia prasy hiszpańskiej, 6 listopada Benedykt XVI odwiedzi Santiago de Compostela, bardzo ważne dla całej Europy miejsce kultu św. Jakuba Apostoła, gdzie obchodzony jest Rok Święty.
Najważniejsze wydarzenie będzie miało jednak miejsce w Barcelonie 7 listopada, kiedy to Benedykt XVI dokona konsekracji słynnej, wciąż jeszcze budowanej świątyni Sagrada Familia. Do tej pory Msze św. odprawiane były jedynie w kilku kaplicach bazyliki, lecz od momentu papieskiej konsekracji cała świątynia będzie już pełnoprawnym miejscem kultu.
Bazylika Sagrada Familia wznoszona jest od 127 lat i jest jednym z najbardziej niezwykłych kościołów na świecie. Zgodnie z założeniami miał być to neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt F. de Paul Villar. Następnie, w 1883 r. kierownictwo objął Antoniego Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 roku pod kołami tramwaju, a w krypcie, w której obecnie odprawia się Msze św. pochowano jego ciało. Na niższej kondygnacji znajduje się wystawa przybliżająca historię powstania bazyliki.
Bazylika miała być swego rodzaju aktem wiary – „kazaniem w kamieniu”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia Fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości. Śmierć architekta i wojna domowa wstrzymały budowę świątyni. Anarchiści, co prawda, nie zrównali świątyni z ziemią, ale zniszczeniu uległy rozrysowane modele, plany i projekty Gaudíego.
W latach 50. XX w. postanowiono wznowić budowę bazyliki. W 1987 r. rozpoczęto prace przy zachodniej Fasadzie Pasji projektu J.M. Subiracha. Na realizację czeka też jeszcze 180-metrowa wieża na skrzyżowaniu naw, mająca wyrażać chwałę Jezusa.
W 1992 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny Gaudíego. Zebrano wiele świadectw pobożności architekta. Istnieje też spory ruch pielgrzymkowy do jego grobu.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.