Gmina uruchomiła własną komunikację miejską. Większość autobusów jest elektryczna.
- Gmina potrzebuje transportu publicznego przede wszystkim po to, by umożliwić mieszkańcom przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami gminnymi oraz w samej Środzie Śląskiej. Mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali, że inne formy zbiorowego transportu zawodzą. Jednym ważnych powodów uruchomienia gminnej komunikacji było też skomunikowanie ze stacją kolejową PKP, umiejscowioną około 3 kilometry na północ od centrum Środy Śląskiej. Nasze przejazdy skorelowaliśmy z kursami pociągów Kolei Dolnośląskich - informuje Marta Wilczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców od 30 stycznia w gminie jeździ dziesięć autobusów, w tym siedem elektrycznych, trzy duże od Ursusa z Lublina, cztery małe od Intentio z Wrocławia. Oddano do użytku także trzy niskoemisyjne minibusy wyprodukowane przez firmę MMI ze Zbyszewa. Pojazdy objeżdżają północną część Środy Śląskiej i jego przyległości.
- Uruchamiając nowoczesną komunikację miejską, spełniamy obietnice wyborcze. Włączamy się w ekologiczną rewolucję i podejmujemy działania pionierskie, wyprzedzamy między innymi Szczecin i Zieloną Górę. Dbamy zarówno o środowisko, o wygodę i o kieszenie mieszkańców. Wspieramy także polskie firmy, które złożyły świetne oferty i wygrały przetargi - przekonuje burmistrz Adam Ruciński.
Jaromir Stawirej prezes spółki odpowiedzialnej za średzki transport publiczny podkreśla, że w ramach inwestycji nie przeprowadzono pełnej elektryfikacji. Dlaczego? - Ze względu na aktualne możliwości pojazdów elektrycznych i wygodę mieszkańców. Gdybyśmy chcieli wprowadzić w pełni ekologiczne połączenia między miastem a peryferiami, inwestycja stałaby się nieopłacalna - tłumaczy. Zwraca też uwagę, że gmina zakupi jeszcze cztery dodatkowe pojazdy. - Aktualnie wchodzimy w przestrzeń niezagospodarowaną przez prywatnych przedsiębiorców.
Największe z elektrycznych autobusów mogą na jednym doładowaniu przejechać aż 160 kilometrów. Zakupiono je w ramach Dolnośląskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość pierwszego etapu inwestycji wynosi prawie 8,5 mln zł. Ze środków Unii Europejskiej pozyskano 5,8 mln zł. Do 12 lutego transport publiczny będzie darmowy, później zostaną wprowadzone bilety i zniżki przewidywane przez polskie prawo. Dla posiadaczy planowanej karty mieszkańca Środy Śląskiej przewiduje się ponadto 50 proc. ulgi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.